Davlat statistika qo‘mitasi turli vaqtlarda e’lon qilingan 2017-yil uchun YAIM ko‘rsatkichi bo‘yicha tafovutlar bo‘yicha izoh berdi. Avvalroq Spot.uz saytida Iqtisodiy rivojlanishga ko‘maklashish markazi eksperti Yuriy Naumovning “Davlat statistika qo‘mitasining O‘zbekiston YAIM ko‘rsatkichi to‘g‘risidagi hisobotida nima noto‘g‘ri?” nomli maqolasi e’lon qilingan edi.
Qo‘mitaning qayd etishicha, mamlakatda olib borilayotgan ochiqlik siyosati, shuningdek, statistika axborotlarining haqqoniyligi va shaffofligini ta’minlash to‘g‘risidagi mamlakat prezidentining bir qator qarorlari natijasida YAIM va uning tarkibiga kiruvchi tarmoqlar darajasini xolisona baholash imkonini beruvchi statistika uslubiyotini takomillashtirish, hisobot ma’lumotlarining to‘liqligini ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Shu maqsadda Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan doimiy ravishda Xalqaro valyuta jamg‘armasi (XVJ) va Osiyo taraqqiyot banki (OTB) kabi xalqaro tashkilotlarning milliy hisoblar statistikasi bo‘yicha ekspertlari jalb etilmoqda hamda ular ishtirokida xalqaro tajribani inobatga olgan holda statistik yondashuvlarni qayta ko‘rib chiqish ishlari bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda. Bundan tashqari, statistika uslubiyotini takomillashtirish jarayonida Jahon banki, BMT Yevropa iqtisodiy komissiyasi, BMT Aholishunoslik jamg‘armasi, BMT Xalqaro favqulotda bolalar jamg‘armasi va boshqa xalqaro tashkilotlarning tavsiyalari va texnik ko‘magidan keng foydalanilmoqda.
“2017-yil uchun YAIM ko‘rsatkichi bo‘yicha tafovutlar tarmoqlar statistikasi ma’lumotlarini qayta hisoblab chiqish natijalari bilan bog‘liq”, — deyiladi xabarda.
Davlat statistika qo‘mitasining 2018-yil yanvar oyida e’lon qilingan dastlabki baholashlariga ko‘ra, O‘zbekistonda YAIM hajmi 249,1 trln so‘mni tashkil etdi. Keyinchalik, 2018-yilning may oyida Davlat statistika qo‘mitasi YAIM hajmiga dastlabki aniqliklarni kiritdi va unga ko‘ra YAIM hajmi 254 trln so‘mni tashkil etdi. Ushbu ma’lumotlar Davlat statistika qo‘mitasining rasmiy saytida, shuningdek, XVJning kengaytirilgan Ma’lumotlarni tarqatishning umumiy tizimi (k-MTUT) doirasida O‘zbekistonning yig‘ma ma’lumotlar milliy sahifasida (r-OSRD) joylashtirildi.
2019-yil yanvar oyida Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan 2017 yil uchun YAIM ko‘rsatkichi keng miqyosda qayta ko‘rib chiqildi va bu asosan qishloq xo‘jaligi tarmog‘i ma’lumotlaridagi o‘zgarishlar natijasida kelib chiqdi. Bu o‘zgarishlar, bir necha yillar davomida qishloq xo‘jaligida ishlab chiqarish hajmini hisoblashda bozor narxlariga nisbatan sezilarli darajada past bo‘lgan narxlardan foydalanilganligi bilan izohlanadi.
Ushbu muammoni bartaraf etish maqsadida qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining barcha turlari bo‘yicha o‘rtacha yillik narxlar qayta ko‘rib chiqilib, bozor narxlariga o‘tkazildi. Bunda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarish miqdori, ya’ni natura ko‘rinishidagi hajmlari o‘zgarmadi. Masalan, 2017-yil uchun qayta baholashga qadar 1 kg donning o‘rtacha yillik narxi 648 so‘mni tashkil qilgan bo‘lsa, qayta baholashdan keyin 1686 so‘mni, sabzavotlar qayta baholashga qadar — 895 so‘mni, qayta baholashdan keyin — 2547 so‘mni, poliz ekinlari qayta baholashga qadar — 865 so‘mni, qayta baholashdan keyin — 1128 so‘mni, tirik vazndagi mol go‘shti qayta baholashga qadar — 5986 so‘mni, qayta baholashdan keyin — 17470 so‘mni; sut qayta baholashga qadar — 577 so‘mni, qayta baholashdan keyin — 1678 so‘mni tashkil etdi.
Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining o‘rtacha yillik narxlari qayta hisoblab chiqilganidan so‘ng ushbu tarmoqning yalpi qo‘shilgan qiymati hajmi 43,1 trln so‘mdan 91 trln so‘mga va mos ravishda, YAIM hajmi 254 trln so‘mdan 302,5 trln so‘mga oshdi (+47,9 trln so‘m qishloq xo‘jaligi hisobiga, +0,6 trln so‘m boshqa tarmoqlarga kiritilgan aniqliklar hisobiga).
Shu bilan birga, qayta hisoblash natijasida YAIMning o‘sish sur’atlari 5,2 foizdan 4,5 foizgacha pasaydi. Shuningdek, qishloq xo‘jaligining YAIM tarmoqlari bo‘yicha tarkibidagi ulushi 19,7 foizdan 34,0 foizgacha o‘sdi, sanoatning ulushi 27,2 foizdan 22,2 foizgacha, qurilishning ulushi 6,9 foizdan 5,7 foizgacha, xizmatlar sohasining ulushi 46,2 foizdan 38,1 foizgacha kamaydi.

Государственный комитет по статистике объяснил несовпадение данных по ВВП Узбекистана за 2017 год в своих отчетах, опубликованных в разное время. Ранее на разницу макроэкономических показателей в статье на сайте Spot.uz обратил внимание эксперт Центра содействия экономическому развитию Юрий Наумов.
Как отметил комитет, после того, как государство объявило курс на проведение открытой политики, в том числе в национальной статистике, реализованы меры по совершенствованию статистической методологии и обеспечению полноты данных, которые позволят дать объективную оценку уровня ВВП и составляющих его отраслей.
Для пересмотра статистических подходов с учетом международной практики Госкомстат привлек экспертов Международного валютного фонда (МВФ) и Азиатского банка развития. Комитет также пользуется рекомендациями и технической помощью Всемирного банка, Европейской экономической комиссии ООН, ЮНФПА, ЮНИСЕФ и других структур.
«Разница по ВВП за 2017 год является результатом перерасчета данных отраслевой статистики», — говорится в заявлении Госкомстата.
По предварительной оценке комитета, опубликованной в январе 2018 года, ВВП Узбекистана в 2017 году составил 249,1 трлн сумов. В мае 2018 года Госкомстат уточнил объем ВВП до 254 трлн сумов. Эти данные размещены на Национальной странице сводных данных Узбекистана в рамках расширенной общей системы распространения данных (р-ОСРД) МВФ.
В январе Госкомстат осуществил масштабный пересмотр ВВП за 2017 год (302,5 трлн сумов), который в основном коснулся отрасли сельского хозяйства. Это обусловлено тем, что «при расчете объема по выпуску сельского хозяйства на протяжении ряда лет использовались цены на сельскохозяйственную продукцию значительно ниже рыночных».
Среднегодовые цены на сельскохозяйственную продукцию были пересмотрены и приведены в соответствие с рыночными ценами по всем видам продукции, в то время как объемы в натуральном выражении оставались неизменными, подчеркивает Госкомстат.
После пересмотра цен валовая добавленная стоимость сельскохозяйственной отрасли увеличилась с 43,1 трлн до 91 трлн сумов, ВВП — с 254 трлн сумов до 302,5 трлн сумов (+47,9 трлн сумов — за счет сельского хозяйства, +0,6 трлн сумов — за счет других его отраслей).
В результате пересмотра темпы роста ВВП за 2017 год снизились с 5,2% до 4,5%. Доля сельского хозяйства в отраслевой структуре ВВП возросла с 19,7% до 34%, в то время как доля промышленности снизилась с 27,2% до 22,2%, доля строительства — с 6,9% до 5,7%, а доля сферы услуг — с 46,2% до 38,1%.
Разница в чистых налогах на продукты связана с приведением в соответствие и обеспечением согласованности данных между системой национальных счетов и статистикой государственных финансов, отмечается в сообщении.
Для сопоставимости в динамике был произведен перерасчет ВВП за 2014−2016 годы, данные размещены на сайте Госкомстата с необходимыми примечаниями. До июля 2019 года планируется продолжить ретроспективные пересчеты ВВП, начиная с 2010 года, сообщили в комитете.
«Подобные перерасчеты статистических показателей за длительные периоды осуществляются нечасто и связаны с существенным пересмотром методологических подходов. Как и в мировой практике, Госкомстат формирует статистическую информацию на основе принципа циклического пересмотра: сначала осуществляются предварительные оценки и в дальнейшем расчеты уточняются на основе получения более широкой информационной базы», — отмечается в сообщении.
Комитет попросил обращать внимание на примечание в разделе «Ежеквартальные доклады» о том, что публикуемые статистические показатели являются предварительными, и другие сноски, чтобы избежать неверного толкования предварительной информации.
По поводу индекса-дефлятора ВВП (по итогам 2018 года — 128,1%) в Госкомстате отметили, что этот показатель по своему содержанию отличается от индекса потребительских цен (ИПЦ). ИПЦ характеризует изменение цен товаров и услуг, включаемых только в потребительскую корзину, а дефлятор ВВП учитывает все товары и услуги, произведенные экономикой, в том числе инвестиционные товары, экспортируемые товары и услуги, а также нерыночные услуги, включаемые в ВВП. Кроме того, при подсчете ИПЦ учитываются и импортные потребительские товары, а при определении дефлятора ВВП — только товары, произведенные резидентами национальной экономики.
«Госкомстат продолжит подробное освещение происходящих изменений в статистических данных и методологии их расчетов, а также причин таких изменений. Полагаем, что тесная связь с общественностью послужит более правильному толкованию и прозрачности статистических данных», — резюмировал комитет.