Turkiya prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an o‘zbek avtotashuvchilari uchun 30 kun muddatga beriladigan kirish vizalarini bekor qilish to‘g‘risidagi qarorni imzoladi. Hujjat 10 maydan kuchga kirdi, deya xabar qildi O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmati.
Bu haqdagi qaror prezident Shavkat Mirziyoyevning 2017 yil 25 oktyabrda Turkiyaga tashrifi vaqtida imzolangan yo‘lovchilar va yuklarning xalqaro avtomobil tashuvlari to‘g‘risidagi hukumatlararo bitimni amalga tatbiq etish doirasida qabul qilindi.
Turkiya 2007 yilda turistik maqsadlarda mamlakatga tashrif buyuruvchi O‘zbekiston fuqarolari uchun 30 kun muddatga vizasiz rejimni joriy etgan edi. Biroq bu qaror katta yuk avtomobillari va avtobuslar haydovchilariga qo‘llanilmadi.

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган подписал постановление об отмене въездных виз для узбекских автоперевозчиков сроком на 30 дней. Документ вступил в силу 10 мая, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел Узбекистана.
Решение об этом принято в рамках практической реализации межправительственного соглашения о международных автомобильных перевозках пассажиров и грузов, подписанного в ходе визита президента Шавката Мирзиёева в Турцию 25 октября 2017 года.
Турция открыла безвизовый режим сроком на 30 дней для граждан Узбекистана, прибывающих в туристических целях, в 2007 году. Однако он не применялся к водителям большегрузных автомобилей и автобусов.