Demensiyaning eng ko‘p tarqalgan shakli Alsgeymer xastaligi bo‘lib, 60−70 foiz holat uning hissasiga to‘g‘ri kelmoqda. Shuningdek, tomirlar demensiyasiga chalinganlar ham ko‘pchilikni tashkil etmoqda. Kasallik shakllari o‘rtasida aniq chegaralar yo‘q. Shu bois memorlarda bir vaqtning o‘zida xastalikning turli ko‘rinishlari namoyon bo‘lishi mumkin.
2030 yilgacha demensiyaga chalingan bemorlar soni 82 million, 2050 yilga kelib esa 150 milliondan oshishi mumkin. Taxminan 60 foiz bemorlar past va o‘rta darajali daromadga ega mamlakatlarda istiqomat qiladi.
Demensiya har alohida oilalar, ham mamlakat uchun umummiqyosda katta iqtisodiy zarar keltiradi. Ekspertlarning hisob-kitoblariga ko‘ra, 2030 yilga kelib demensiyaga chalingan bemorlarni parvarishlash xarajtlari yiliga 2 trln dollarni tashkil etadi.
Demensiyani keltirib chiqaruvchi omillar qatorida nosog‘lom ovqatlanish, jismoniy faollikning yo‘qligi, chekish va alkogol suiiste’moli sanab o‘tilgan. Demensiyaning rivojlanishida gipertenziya, diabet, semizlik va depressiya ham katta rol o‘ynaydi. Ijtimoiy izolyatsiya va faol muloqotning yo‘qligi ham demensiya xavfini oshiradi.
Demensiyani davolab bo‘lmaydi, biroq uning oldini olish mumkin. Buning uchun sog‘lom ovqatlanish, zararli odatlardan voz kechish va faol hayot tarzini tanlash lozim, deydi tadqiqot mualliflari.
Tadqiqotchilar jismoniy faol bo‘lish, chekishni tashlash, alkogol iste’molini to‘xtatish, muloqot funksiyalarini qo‘llab-quvvatlash, vaznni me’yorida saqlash, ruhiy tushkunlikka qarshi dorilarni qabul qilish, arterial qon bosimi va qondagi shakar miqdorini nazorat qilishni tavsiya etmoqda.

Во всем мире насчитывается более 50 миллионов людей с деменцией, ежегодно регистрируется 10 миллионов новых случаев этого заболевания. Об этом говорится в исследовании Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), сообщил Центр новостей ООН.
Наиболее распространенной формой деменции является болезнь Альцгеймера — на нее приходится 60−70% всех случаев. К другим распространенным формам относятся сосудистая деменция и деменция с тельцами Леви. Между формами заболевания нет четких границ, поэтому нередко у пациентов наблюдается одновременно несколько различных форм заболевания.
К 2030 году число больных деменцией может вырасти до 82 миллионов случаев, а к 2050 превысить 150 миллионов. Примерно 60% людей с деменцией проживают в странах с низкими и средним уровнем дохода.
Деменция оборачивается большими экономическими потерями как для отдельных семей, так и для стран в целом. Эксперты подсчитали, что с 2030 года расходы по уходу за больными деменцией возрастут до 2 трлн долларов в год.
Факторами риска развития деменции исследователи являются нездоровое питание, отсутствие физической активности, курение и злоупотребление алкоголем. Опасность развития деменции также повышается в связи с гипертензией, диабетом, ожирением и депрессией. К другим фактором риска относятся социальная изоляция и отсутствие активной когнитивной деятельности.
Деменцию нельзя вылечить, но можно предотвратить, если правильно питаться, отказаться от вредных привычек и вести активный образ жизни, отметили авторы исследования.
Исследователи рекомендуют быть физически активными, бросить курить, перестать злоупотреблять алкоголем, поддерживать когнитивные функции, добиваться коррекции веса, применять слуховые аппараты для снижения темпов угасания когнитивных функций, применять антидепрессанты, следить за артериальным давлением и уровнем сахара в крови.