Mazkur mablag‘lar 24 dona «ultrazamonaviy elektr lokomotivlari"ni sotib olishga yo‘naltiriladi.
Yangi lokomotivlarning temir yo‘l tizimlari samaradorligini oshirish, yo‘lovchi va yuk tashish xizmatlarining yanada toza, ishonchli va samarali bo‘lishini ta’minlashga xizmat qilishi kutilmoqda, deyiladi xabarda.
24 ta lokomotivning 16 tasi yuk poyezdlari, 8 tasi esa yo‘lovchi poyezdlari uchun optimallashtirilgan. Ushbu lokomotivlar yiliga atmosferaga chiqarilayotgan issiqxona gazlari miqdorini 900 ming tonnagacha kamaytirish hamda mahalliy darajada havoning ifloslanishini kamaytirishga yordam beradi.
Toshkentdagi «O‘zbekiston» lokomotiv deposi yangi lokomotivlarga samarali xizmat ko‘rsatilishi uchun modernizatsiya qilinadi. «O‘zbekiston temir yo‘llari» kompaniyasi mamlakat transport ehtiyojlariga tayyorgarlik ko‘rish uchun uzoq muddatli rivojlanish strategiyasini amalga oshirmoqda, deya qayd etdi OTB matbuot xizmati.
Loyihaning umumiy qiymati 218,3 mln dollarni tashkil etib, O‘zbekiston hukumati tomonidan 48,3 mln dollar ajratilmoqda. Loyihaning 2025 yil iyunida tamomlanishi kutilmoqda.

Азиатский банк развития (АБР) одобрил заем на сумму 170 млн долларов для улучшения локомотивного парка Узбекистана, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе банка.
На эти средства планируется закупить 24 «ультрасовременных электрических локомотива».
Новые локомотивы, как ожидается, позволят повысить эффективность железнодорожной системы, предлагая более чистые, надежные и эффективные услуги пассажирских и грузовых перевозок, отмечает пресс-служба.
Из 24 электровозов 16 оптимизированы для грузовых поездов и 8 для пассажирских поездов. Эти локомотивы помогут сократить выбросы парниковых газов на 900 тысяч тонн в год, а также уменьшить загрязнение воздуха на местном уровне.
Локомотивное депо «Узбекистан» в Ташкенте также будет модернизировано, чтобы эффективно обслуживать потребности нового подвижного парка. Компания «Узбекистон темир йуллари», отмечает пресс-служба АБР, реализует долгосрочную стратегию развития, чтобы подготовиться к транспортным потребностям страны.
Общая стоимость проекта составляет 218,3 млн долларов, при этом правительство Узбекистана предоставляет 48,3 млн долларов. Ожидается, что проект будет завершен к июню 2025 года.