Kongratbay Avezimbetovich Sharipov oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirining birinchi o‘rinbosari lavozimiga tayinlandi. O‘zbekiston prezidenti 27 may kuni bu haqdagi farmonni imzoladi, deya xabar berdi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi matbuot xizmati.
U aprelda prezidentning fan, ta’lim, sog‘liqni saqlash va sport masalalari bo‘yicha maslahatchisi o‘rinbosari lavozimiga tayinlangan Odil Abdurahmonov o‘rniga keldi.
Kongratbay Sharipov (1963 yilda tug‘ilgan) tayinlovga qadar — 2017 yildan — Toshkentdagi Turin politexnika universiteti rektori sifatida faoliyat ko‘rsatib kelayotgan edi.

Конгратбай Авезимбетович Шарипов назначен первым заместителем министра высшего и среднего специального образования. Указ о назначении подписал 27 мая президент Узбекистана, сообщила пресс-служба Минвуза.
На посту он сменил Одила Абдурахманова, в апреле ставшего заместителем советника президента по вопросам развития науки, образования, здравоохранения и спорта.
Конгратбай Шарипов (1963 года рождения) до назначения — с 2017 года — работал ректором Туринского политехнического университета в Ташкенте.