Daraxtlar, butalar, boshqa o‘rmon o‘simliklari va nihollarni g‘ayriqonuniy ravishda kesish, shikastlantirish yoki yo‘q qilish uchun jarima miqdori bir necha barobarga oshirildi. O‘zbekiston prezidenti 28 may kuni Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqidagi qonunni imzoladi.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 79-moddasiga kiritilgan o‘zgartishga muvofiq, jarimalar fuqarolar uchun EKIHning 5 baravaridan 10 baravarigacha (avval — 1/3dan 1 baravargacha), mansabdor shaxslarga esa — EKIHning 10 baravaridan 15 baravarigacha (avval — 1 dan 3 barvargacha) oshirildi.
Xuddi shu qoidabuzarlik Xuddi shunday huquqbuzarliklar ma’muriy jazo chorasi qo‘llanilganidan keyin bir yil davomida takror sodir etilgan bo‘lsa, — fuqarolarga EKIHning 10 baravaridan 15 baravarigacha (avval — 1 dan 3 gacha), mansabdor shaxslarga esa -15 baravaridan 20 baravarigacha (avval — 3 dan 7 gacha) miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Avvalroq 1 iyunga qadar mamlakatda obodonlashtirish maqsadlarida ekilgan, tuproq ko‘chishi, cho‘llanishning oldini oluvchi, shu jumladan yo‘l yoqalariga o‘tqazilgan barcha daraxtlar va butalar to‘liq inventarizatsiyadan o‘tkazilishi lozimligi xabar qilingan edi.

Размер штрафа за незаконную порубку, повреждение либо уничтожение деревьев, кустарников, других лесных культур и молодняка повышен в несколько раз. Закон о внесении соответствующих поправок в Кодекс об административной ответственности подписал президент Узбекистана 28 мая
Согласно поправке в статью 79 Кодекса об административной ответственности, штраф для граждан теперь составляет от 5 до 10 МРЗП (ранее — от 1/3 до 1), для должностных лиц — от 10 до 15 МРЗП (ранее — от 1 до 3).
То же правонарушение, совершенное повторно в течение года после применения административного взыскания, влечет наложение штрафа от 10 до 15 МРЗП (ранее — от 1 до 3), а на должностных лиц — от 15 до 20 МРЗП (ранее — от 3 до 7).
Кроме того, теперь повреждение зеленых насаждений, их самовольная вырубка или перенесение в другие места, допущенные при застройке отдельных участков, имеющих к моменту строительства зеленые насаждения, а также непринятие гражданами и должностными лицами мер к охране находящихся в их ведении зеленых насаждений (статья 162 КоАО) наказывается штрафом для граждан от 5 до 10 (ранее — от 1/3 до 1), а для должностных лиц — от 10 до 20 МРЗП (ранее — от 1 до 3).
Ранее сообщалось, что до 1 июня должна быть проведена полная инвентаризация деревьев и кустарников, высаженных в стране, в целях благоустройства, предотвращения эрозии почвы, опустынивания, в том числе деревьев, высаженных у дорог.