O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ramazon bayrami arafasida «Jazo muddatini o‘tayotgan, qilmishiga chin ko‘ngildan pushaymon bo‘lgan va tuzalish yo‘liga qat’iy o‘tgan bir guruh shaxslarni afv etish to‘g‘risida"gi farmonni imzoladi. Bu haqja «Gazeta.uz"ning hukumatdagi axborot manbasi xabar qildi.
Farmonga muvofiq, sodir etgan jinoyati uchun ozodlikdan mahrum qilish joylarida jazo o‘tayotgan, qilmishiga chin ko‘ngildan pushaymon bo‘lgan va tuzalish yo‘liga qat’iy o‘tgan 575 nafar fuqaro afv etildi.
Ularning 361 nafari jazodan to‘liq ozod qilinib, ota-onasi, farzandlari va yaqinlari bag‘riga qaytariladi, shuningdek, 214 nafar shaxsning ozodlikdan mahrum etish jazo muddatlari qisqartiriladi.
Afv etilganlarning 7 nafarini 60 yoshdan oshgan shaxslar, 6 nafarini ayollar, 1 nafarini chet el fuqarosi tashkil etadi.
Farmon ijrosini ta’minlash maqsadida afv etilgan shaxslarning ijtimoiy moslashuvi, ularni foydali mehnatga jalb etish va sog‘lom turmush tarzini yo‘lga qo‘yishiga ko‘maklashish yuzasidan mas’ul vazirliklar, idoralar va hokimliklarga tegishli topshiriqlar berildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в преддверии праздника Рамазан хайит подписал указ «О помиловании группы лиц, отбывающих срок наказания, чистосердечно раскаявшихся в содеянном и твердо вставших на путь исправления». Об этом «Газете.uz» сообщил источник в правительстве.
Указом помилованы 575 граждан, отбывающих наказание в местах лишения свободы за совершение преступления, чистосердечно раскаявшихся в содеянном и твердо вставших на путь исправления.
Из числа помилованных 361 человек полностью освобождается от наказания и возвратится к семьям и близким. Кроме того, сокращаются сроки наказания в виде лишения свободы для 214 человек.
Среди помилованных 7 человек старше 60 лет, 6 женщин и 1 гражданин иностранного государства.
Ответственным министерствам, ведомствам и хокимиятам даны поручения по оказанию помилованным необходимой помощи в социальной адаптации, привлечению их к полезному труду и здоровому образу жизни.