O‘zbekiston xalq ta’limi vaziri Sherzod Shermatov Daryo nashriga bergan intervyusida yangi o‘quv yilidan maktab formasi majburiy bo‘lmasligini ma’lum qildi. Yaqin vaqtlarda hukumatning shu haqdagi qarori qabul qilinishi kutilmoqda.
«Formani juda ko‘p muhokoma qilsa bo‘ladi. Ijobiy tomonini ham, salbiy tomonini ham. Lekin, shoshilish kerak emas. Bizda ozgina shoshish bo‘layapti. Maktab formasi o‘tgan yili majburiy emas, ixtiyoriy bo‘ldi. Yangi o‘quv yilida majburiy qilsak, shoshilish bo‘lib qoladi», — dedi vazir.
Uning so‘zlariga ko‘ra, 1−11-sinf o‘quvchilarining maktab formasini tikish juda katta hajmni tashkil qilib, O‘zbekiston to‘qimachilik sanoati bu vazifani uddalay olishiga ham savollar bor.
«Hozir biz Vazirlar Mahkamasiga qo‘shimcha taklif tayyorlayapmiz. Chiqqan qarorga o‘zgartirish kiritish. Ota-onalar tashvishlanmasa bo‘ladi, yaqin orada qaror chiqadi. Yangi o‘quv yilidan maktab formasi majburiy bo‘lmaydi. Maktab formasi bosqichma-bosqich joriy qilinadi», — dedi Sherzod Shermatov.
Yagona maktab formasini joriy etish to‘g‘risidagi taklifni 2017 yil avgustida prezident Shavkat Mirziyoyev ilgari surgan edi. U o‘quvchilarning bir-biriga kiyimiga qarab baho berishi va buning natijasida mojarolar vujudga kelishiga yo‘l qo‘yib bo‘lmasligini ta’kidladi.
Oradan bir yil o‘tib, hukumat qarori bilan maktab formalari namunalari tasdiqlanib, 2019/2020 o‘quv yilidan majburiy joriy etilishi belgilandi.
May oyida esa prezidentning qizi, O‘zbekiston prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi direktori o‘rinbosari Saida Mirziyoyeva majburiy yagona maktab formasini joriy etishdan avval maktablardagi kamchiliklarni bartaraf etish lozimligini ta’kidladi.

Министр народного образования Узбекистана Шерзод Шерматов в интервью изданию Daryo сообщил, что запланированное введение обязательной школьной формы с нового учебного года будет отложено. Ожидается, что в ближайшее время выйдет постановление правительства об этом.
«Форму можно много обсуждать. И положительные стороны, и отрицательные. Однако нельзя торопиться, как это происходит у нас. В прошлом году форма была не обязательной, а добровольной. Если мы сделаем ее обязательной с нового учебного года, то поспешим», — сказал министр.
По его словам, пошив формы для учащихся 1−11-х классов представляет собой огромный объем работы, и есть вопросы по тому, сможет ли текстильная промышленность страны осилить его.
«Мы готовим дополнительное предложение в Кабинет Министров — о внесении изменений в постановление. Родители могут не беспокоиться, постановление выйдет в скором времени. С нового учебного года форма не будет обязательной. Школьная форма будет внедряться поэтапно», — отметил Шерзод Шерматов.
С предложением ввести единую школьную форму в августе 2017 года выступил президент Шавкат Мирзиёев. Он отметил недопустимость ситуаций, когда ученики оценивают друг друга по одежде и на этой основе возникают конфликты.
Через год правительство приняло постановления, которым были утверждены образцы формы и срок ее ввода — с 2019/2020 учебного года.
В мае этого года дочь главы государства Саида Мирзиёева, являющаяся заместителем директора Агентства информации и массовых коммуникаций, назвала ввод обязательной формы преждевременным, заявив, что в первую очередь нужно устранить имеющиеся в школах недостатки.