Import qilinuvchi oyoq kiyimlar (kod TN VED 6401−6405) uchun boj stavkasini 1 iyuldan 10 o‘rniga 30 foiz etib belgilash rejalashtirilmoqda. Bu «O‘zcharmsanoat» uyushmasi tayyorlagan O‘zbekiston prezidanti qarori loyihasidan o‘rin olgan. Qarorda har juft oyoq kiyimi uchun
Xuddi shu sanadan soha ichida sotish uchun mo‘ljallangan xom ashyo va yarim tayyor mahsulotlarni soliqqa tortmaslik ham taklif qilingan.
Qo‘shimcha ravishda, oyoq kiyimlari, charm, jun, qorako‘l va sun’iy teridan tayyorlangan mahsulotlar bo‘yicha davlat xaridlari, jumladan strategik ob’ektlar tomonidan amalga oshirilayotgan davlat xaridlarida mahalliy ishlab chiqaruvchilarga 20 foizga narx ustunliklarini qo‘llash rejalashtirilmoqda.
«O‘zcharmsanoat» uyushmasiga a’zo tashkilotlar tayyor mahsulotlarni ishlab chiqarishni tashkil etish uchun bo‘sh va foydalanilmayotgan davlat ob’ektlarini «nol» qiymatda olishlari mumkin bo‘ladi. Bundan tashqari, ularni 2022 yil 1 iyuliga qadar yer solig‘idan ozod qilish taklif etilmoqda.
Uyushma ma’lumotlariga ko‘ra, 2018 yil 1 yanvarda 91 nafar yuridik shaxs uning tarkibidan o‘rin olgan. Kompaniyalarning ochiq ro‘yxati mavjud emas. «O‘zcharmsanoat"dan «Gazeta.uz"ga uyushma a’zolari ro‘yxatini faqatgina yozma so‘rovnoma orqali olish mumkinligi ma’lum qilindi.
Hujjat loyihasi 23 iyunga qadar davom etadi.
2018 yil may oyida O‘zbekistonda imtiyozlar taqdim etishning yangi tartiblari o‘rnatilgan edi. Unga ko‘ra, butun boshli sohalar, faoliyat yo‘nalishlari yoki hududlarga soliq va bojxona imtiyozlari hamda preferensiyalar faqatgina qonunlar va prezident hujjatlari asosida taqdim etilishi lozim. Bunda ular aniq maqsadga ega bo‘lishi hamda ijtimoiy, iqtisodiy va moliyaviy natijalarni ta’minlay olishi lozim.
Xuddi shu yilning dekabrida Shavkat Mirziyoyev mamlakatda bosqichma-bosqich soliq imtiyozlari va preferensiyalar bekor qilinishi, bu kabi holatlar raqobat muhitiga salbiy ta’sir ko‘rsatayotganini tadbirkorlarning o‘zlari ham tan olayotganini ta’kidlab o‘tdi. «Barcha teng bo‘lishi kerak. Bozor shafqatsiz, biroq barcha uchun teng imkoniyatlar bo‘lishi kerak», — degan edi prezident.
Aprelda Davlat bojxona qo‘mitasi import qilinayotgan mineral suvlar uchun boj miqdorini 30 foizdan 50 foizga oshirishni taklif etdi. May oyida esa prezident qarori bilan «O‘zeltexsanoat» korxonalari 2022 yilgacha imtiyoz va preferensiyalarga ega bo‘ldi.

Ставку таможенной пошлины на импортируемую обувь (код ТН ВЭД 6401−6405) планируется повысить с 10% до 30% с 1 июля, следует из проекта постановления президента Узбекистана, подготовленного ассоциацией «Узчармсаноат». Минимальный порог за пару обуви предлагается поднять с 1,5 доллара до 5 долларов.
С этой же даты предложено не облагать налогом произведенное сырье и полуготовую продукцию при внутриотраслевой реализации.
Дополнительно планируется применять ценовую преференцию до 20% к местным производителям при государственных закупках обуви, кожгалантерейной продукции, изделий из шерсти, каракуля и искусственной кожи, в том числе госзакупках, осуществляемых стратегическими субъектами.
Проектом постановления предлагается установить с 1 января 2021 года сбор от стоимости экспортируемой продукции в размере 20% при вывозе кожевенного полуфабриката (коды ТН ВЭД 4104, 4105, 4106 21 000 0) через таможенную границу Узбекистана.
Организации-члены ассоциации «Узчармсаноат» смогут в порядке исключения получить неиспользуемые и пустующие гособъекты по «нулевой» стоимости для организации производства готовой кожевенно-обувной и пушно-меховой продукции. Кроме того, предлагается освободить их от уплаты земельного налога до 1 июля 2022 года.
По данным ассоциации, на 1 января 2018 года в ее состав входило 91 юридическое лицо. Открытый список компаний не доступен. В канцелярии «Узчармсаноат» «Газете.uz» сообщили, что перечень членов ассоциации можно получить только по письменному запросу.
Иностранных консультантов «Узчармсаноат» и зарубежных специалистов, работающие на предприятиях кожевенно-обувной и пушно-меховой отраслей, планируется освободить от уплаты налога на доходы физических лиц в размере 50% от его установленной ставки.
Обсуждение проекта документа продлится до 23 июня.
В мае 2018 года в Узбекистане был установлен новый порядок предоставления льгот, по которому налоговые и таможенные льготы и преференции предоставляются законами и актами президента в целом для отраслей, сфер деятельности или территорий. При этом они должны иметь конкретную цель и обеспечивать достижение четких социальных, экономических и финансовых результатов.
В декабре того же года Шавкат Мирзиёев заявил, что в стране постепенно будут отменены налоговые льготы и преференции, «поскольку предоставленные налоговые льготы негативно сказываются на конкурентной среде, это признают и сами предприниматели». «Все должны быть равными. Рынок жесток, но для всех должны быть равные возможности», — сказал тогда президент.
В апреле Государственный таможенный комитет предложил повысить пошлину на импорт минеральной воды с 30% до 50%. В мае постановлением президента предприятия «Узэлтехсаноат» получили льготы и преференции до 2022 года.