Fransiya Qurolli kuchlari delegatsiyasi «Forish» tog‘ o‘quv markazida «Snayperlik kundaligi» dasturi bo‘yicha uch bosqichli mashg‘ulotlarni o‘tkazmoqda, deya xabar qildi O‘zbekiston Mudofaa vazirligi matbuot xizmati.
Birinchi bosqichda snayperlar nishonga aniq urish ishida nazariy tayyorgarlik olishdi. Ikkinchi bosqichda harbiy xizmatchilar bir oy davomida uzoq masofadagi nishonlarni mo‘ljalga olish bo‘yicha mashq qildi. uchinchi bosqichda esa qatnashchilar pedagogika bo‘yicha bilimlarni olmoqda. Yaxshi natijalar qayd etgan snayperlar instruktor maqomiga ega bo‘ladi.
Mashg‘ulotlar real harbiy holatga imkon darajasida yaqinlashtirilgan sharoitlarda olib borilmoqda. Snayperlar harakatlanayotgan avtomobil, bino devorlari ortidan, daraxtlar orqasidan, ko‘rish darajasi yomon bo‘lgan tog‘ sharoitlarida nishonga olishni o‘rganmoqda.

Делегация Вооруженных Сил Франции проводит трехэтапные учения по программе «Снайперский дневник» в горном учебном центре «Фориш», сообщила пресс-служба Министерства обороны Узбекистана.
На первом этапе снайперы получили теоретическую подготовку в деле ведения меткого огня. На втором этапе военнослужащие в течение месяца тренировались поражать цели на дальних расстояниях. На третьем этапе участники получают знания по педагогике. Снайперы, которые достигнут отличных показателей, получат статус инструктора.
Занятия проводятся в условиях, максимально приближенных к реальной боевой обстановке. Снайперы ведут огонь с движущегося автомобиля, из укрытия за стеной здания, из-за дерева, в условиях плохой видимости ночью в горах, отметила пресс-служба Минобороны.
Закрытие учений намечено на 13 июня, в нем примет участие посол Франции в Узбекистане Виолен де Вильмор.