Sobiq diplomat Qodir Yusupovga nisbatan qiynoqlar qo‘llanilgani yo‘q, deya ma’lum qildi O‘zbekiston bosh prokurori o‘rinbosari Erkin Yuldashev juma kuni Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida jurnalistlar bilan uchrashuvda.
«Qodir Yusupov ishi bo‘yicha ham, Said-Abdulaziz Yusupov ishi bo‘yicha ham aslida nima bo‘lgani to‘g‘risida ko‘proq ma’lumot olishlari uchun ham advokatlar, ham jurnalistlarga maksimal imkoniyatlarni taqdim etishga harakat qildik. Biz maxsus prokurorlik tekshiruvini o‘tkazib, uning yakunlari bo‘yicha har ikki jinoyat ishi bo‘yicha ko‘rsatib o‘tilgan shaxslarga ruhiy yoki jismoniy bosim o‘tkazilmaganini aniqladik. Protsessual qaror qabul qilindi va biz ushbu qarorning to‘g‘ri ekaniga javob beramiz», — deya izoh berdi prokuror o‘rinbosari Human Rights Watch huquqni himoya qilish tashkilotining tergov hibsxonasida Qodir Yusupovga nisbatan qiynoqlar qo‘llanilayotgani haqidagi bayonotiga izoh berar ekan.
Qodir Yusupovga qarshi o‘tgan yilning 1 dekabrida Davlat xavfsizlik xizmati tomonidan Jinoyat kodeksining 157-moddasi (davlatga xoinlik qilish) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan edi. 23 may kuni u ko‘rib chiqish uchun Harbiy sudga taqdim etildi. «Odatda bunday ishlar yopiq tartibda ko‘rib chiqiladi. Sudga qanday ma’lumotlar taqdim etilgani haqida hozirda aytishim qiyin», — dedi Erkin Yuldashev.
U sud agarda Qodir Yusupovga qarshi biror bir noqonuniy ta’sir qo‘llanilgani to‘g‘risidagi masala yuzaga kelsa, albatta o‘z munosabatini bildirishini qo‘shimcha qilib o‘tdi.
Human Rights Watch tashkiloti 12 iyun kuni e’lon qilgan bayonotda O‘zbekiston hukumati zudlik bilan Qodir Yusupovni ozod qilish, shuningdek u bilan noqonuniy muomalada bo‘lishga aloqador shaxslarni javobgarlikka tortishga chaqirgan edi. Huquq himoyachilari sobiq diplomatga nisbatan hibsga olingandan buyon ruhiy qiynoqlar qo‘llanilayotgani, u zarur zarur dori vositalaridan mahrum etilgani hamda oilasi kuzatuv ostida ekani va tazyiqlarga uchrayotganini tasdiqlamoqda. Qariyb besh oydan buyon Qodir Yusupovning oldiga na advokat, na qarindoshlari kiritildi va undan o‘z advokati xizmatidan voz kechish talab etildi, deyiladi HRW bayonotida.

В отношении бывшего дипломата Кадыра Юсупова пытки не применялись, заявил заместитель генерального прокурора Узбекистана Эркин Юлдашев на встрече с прессой в Агентстве информации и массовых коммуникаций в пятницу.
«И по делу Кадыра Юсупова, и по делу Саида-Абдулазиза Юсупова мы постарались предоставить максимальную возможность и адвокатам, и органам прессы получить максимальную информацию о том, что на самом деле было. Мы провели специальные прокурорские проверки, по результатам которых установлено, что по обоим уголовным делам случаев психологического или физического давления на указанных лиц не происходило. Принято процессуальное решение, и мы за правильность этого решения отвечаем», — прокомментировал замгенпрокурора заявление правозащитной организации Human Rights Watch о том, что Кадыр Юсупов подвергается «недозволенному обращению», включая пытки, в следственном изоляторе.
Уголовное дело против Кадыра Юсупова было возбуждено 1 декабря прошлого года Службой государственной безопасности по статье 157 (измена государству) Уголовного кодекса. 23 мая оно было передано на рассмотрение в Военный суд. «Обычно эта категория уголовных дел рассматривается в закрытом режиме. Какой объем информации будет предоставлен судом, мне сейчас трудно судить», — отметил Эркин Юлдашев.
Он добавил, что суд обязательно выскажет свое отношение, если возникнет вопрос о том, что против Кадыра Юсупова было применено «неправомерное воздействие».
«Любое утверждение должно иметь под собой основание. Это касается не только органов правосудия или правоохранительных органов, которые отвечают за то, чтобы недозволенные методы следствия не применялись, но и тех органов прессы, которые заявляют о том, они применялись. В любом случае есть понятие журналистской этики. Все, что подается потребителю, должно быть достоверно, правдиво», — подчеркнул замгенпрокурора.
В заявлении Human Rights Watch от 12 июня организация призвала власти Узбекистана немедленно освободить Кадыра Юсупова, а также привлечь к ответственности причастных к «недозволенному обращению» с ним. Правозащитники утверждают, что с момента ареста в отношении экс-дипломата применяются психологические пытки, он лишен необходимых медикаментов, а его семья находится под слежкой и подвергается притеснениям. Почти пять месяцев после ареста к Кадыру Юсупову не допускали ни адвоката, ни родственников и требовали от него, чтобы он отказался от услуг своего адвоката, говорится в заявлении HRW.