Ayol 28 yoshli F. M. bilan 10 kunlik chaqalog‘ini 1000 dollarga sotish bo‘yicha kelishadi. Mazkur holat bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
IIV matbuot xizmatining xabar qilishicha, yil boshidan buyon bolalarni sotish bo‘yicha eng kamida sakkizta holat to‘g‘risida xabar qilindi.
Yanvarda Toshkentning Mirzo Ulug‘bek tumani Ahmad Yugnakiy mavzesida uch oylik o‘g‘lini 300 dollarga sotmoqchi bo‘lgan Uchtepa tumanida istiqomat qiluvchi G. P. va uning tanishi P. G. Qo‘lga olingan edi.
Fevralda esa shu kabi ikkita holat qayd etildi. Xorazm viloyatida perinatal markazi hamshirasi N. Yu. yangi tug‘ilgan chaqaloqni tanishiga 1,7 mln so‘mga sotishga harakat qilgan bo‘lsa, Xatirchi tumanida istiqomat qiluvchi Z. S. uch yoshli o‘g‘lini 8 mln so‘m va 100 dollarga sotmoqchi bo‘ldi.
Mart oyida ham bolalar savdosi bo‘yicha ikkita holat to‘g‘risida xabar qilindi. Toshkentning Uchtepa tumanida Samarqand viloyatidan kelgan 25 yoshli ayol Sh. O. uch oylik o‘g‘lini 8000 dollarga sotayotganda ushlandi. Navoiy viloyatining Karmana tumanida esa 38 yoshli F. A. yangi tug‘ilgan o‘g‘lini 5 mln so‘mga sotmoqchi bo‘ldi.
Aprel oyida Qashqadaryo viloyati G‘uzor tumanidan muqaddam sudlangan X. U. mart oyida tug‘ilgan o‘g‘lini 4 mln so‘m evaziga sotishga qaror qiladi. Kelishilgan mablag‘ning 1 mln so‘mini olayotgan vaqtda ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan uning urinishiga chek qo‘yildi.
Gulistonda esa may oyida opa-singillar A. B. va L. B. yangi tug‘ilgan qiz chaqaloqni 2 mln so‘mga sotayotganda qo‘lga olindi.
Iyunda Qashqadaryo viloyatining Koson tumanida 23 yoshli M. Z. ma oyida tug‘ilgan o‘g‘lini 5 mln so‘m evaziga sotayotganda ushlandi.
Eslatib o‘tamiz, 2017 yilda O‘zbekistonda 305 ta odam savdosi holati qayd etildi. Mazkur jinoyatni sodir etganlik uchun javobgarlikka tortilganlar orasida ayollar to‘rt marta ko‘proqni — 83 o‘rniga 322 nafarni tashkil etdi. Ushbu davr mobaynida 72 bola, jumladan 61 nafar yangi tug‘ilgan chaqaloq odam savdosi qurboniga aylandi.

При попытке продать ребенка за 1000 долларов 15 июня в Карши задержана 24-летняя А. Н., сообщила пресс-служба Министерства внутренних дел.
Женщина вступила в сговор с 28-летним Ф. М. За 10-дневного ребенка была назначена цена в 1000 долларов. Возбуждено уголовное дело, ведется следствие.
С начала года пресс-служба МВД сообщала о пресеченных попытках продажи детей по меньшей мере восемь раз.
В январе на массиве Ахмада Югнаки в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента задержали жительницу Учтепинского района Г. П., когда она вместе со знакомым П. Г. намеревалась продать своего трехмесячного сына за 300 долларов.
Февраль ознаменовался двумя подобными случаями. Если медсестра Хорезмского областного перинатального центра Н. Ю. пыталась продать новорожденного ребенка своей знакомой за 1,7 млн сумов, то жительница Хатырчинского района З. С. намеревалась продать уже трехлетнего сына за 8 млн сумов и 100 долларов.
В марте также сообщалось о двух случаях торговли детьми — в Уртачирчикском районе Ташкентской области была задержана 25-летняя уроженка Самаркандской области Ш. О. при продаже трехмесячного сына за 8000 долларов. В Карманинском районе Навоийской области 38-летняя Ф. А. собиралась продать новорожденного сына за 5 млн сумов.
В апреле ранее судимая Х. У. в Гузарском районе Кашкадарьинской области договорилась продать сына, родившегося в марте, за 4 млн сумов. Попытку пресекли сотрудники органов внутренних дел при получении женщиной 1 млн сумов от оговоренной суммы.
Сестры А. Б. и Л. Б. планировали продать в Гулистане новорожденную дочь А. Б. за 2 млн сумов, их задержали в мае.
В июне в Касанском районе Кашкадарьинской области 23-летняя М. З. задержана при попытке продажи сына, рожденного в мае, за 5 млн сумов.
Напомним, в 2017 году в Узбекистане было зарегистрировано 305 случаев торговли людьми. Число женщин, привлеченных к ответственности за это преступление, почти в четыре раза выше числа мужчин — 322 против 83. Жертвами торговли людьми за этот период стали 72 ребенка, из них 61 — новорожденные.