«O‘zbekneftga» va Gas Project Development Central Asia kompaniyalari tomonidan tashkil etilgan Natural Gas-Stream qo‘shma korxonasi O‘zbekiston shimoli-sharqida gaz qazib olishga 700 mln dollardan ziyod miqdorda sarmoya kiritadi. 17 iyun kuni O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasi tegishli qarorni qabul qildi.
Loyihada Sechanko‘l, Oqjar va Chimboy investitsiya bloklarida geologiya-qidiruv ishlarini olib borish hamda Urga, Oqchaloq va Chandir guruxi konlarini o‘zlashtirish ko‘zda tutilgan.
Loyihaning texnik-iqtisodiy asoslariga ko‘ra, kiritilayotgan sarmoya hajmi 701,4 mln dollarini tashkil etib, uning 243,4 mln dollar QK shaxsiy mablag‘lari, 458 mln dollari esa chet el investitsiyalaridan iborat.
Qazib olish bo‘yicha loyihaviy quvvati 1,633 mlrd kub metr tabiiy gaz, 94,5 ming tonna gaz kondensati, 80 ming tonnaga yaqin yonilg‘ini (benzin, kerosin, suyultirilgan gaz) tashkil etadi. Qazib olinayotgan barcha gaz eksport qilinadi.
Natural Gas-Stream QK 2016 yilda Ustyurt hududida geologik razvedka ishlarini o‘tkazish va gaz qonlarini o‘zlashtirish uchun tashkil etilgan. O‘zbekiston tomonidan «O‘zbekneftgaz"dan tashqari, «Muborakneftgaz» va «Ustyurtgaz», xorijdan esa «Gazprom» tuzilmalaridan tashqari, Kiprda ro‘yxatga olingan Altmax Holding kompaniyasi ta’sischi hisoblanadi. Kompaniyalar ulushi to‘g‘risida ma’lumot berilmadi.

Совместное предприятие Natural Gas-Stream, созданное компаниями «Узбекнефтегаз» и Gas Project Development Central Asia, инвестирует более 700 млн долларов в добычу газа на северо-западе Узбекистана. Соответствующее постановление 17 июня утвердил Кабинет Министров Узбекистана.
Проектом предусмотрено проведение геологоразведочных работ на инвестиционных блоках Сечанкуль, Акджар и Чимбай, а также разработка месторождений Урга, Акчалакской и Чандырской группы.
В соответствии с технико-экономическим обоснованием проекта, объем инвестиций составит 701,4 млн долларов, в том числе средства СП — 243,4 млн долларов и зарубежные кредиты — 458 млн долларов.
Проектная мощность по добыче составит 1,633 млрд кубометров природного газа, 94,5 тысячи тонн газового конденсата, около 80 тысяч тонн топлива (бензин, керосин, сжиженный газ). Весь добываемый газ будет поставляться на экспорт.
СП Natural Gas-Stream было создано в конце 2016 года для проведения геологоразведочных работ и разработки газовых месторождений в Устюртском регионе. С узбекской стороны, помимо «Узбекнефтегаза», соучредителями СП являются предприятия «Мубарекнефтегаз» и «Устюртгаз», с зарубежной, помимо структуры «Газпрома», — Altmax Holding, зарегистрированная на Кипре. Долевое участие не раскрывается.