«Agentlikka kelib tushgan murojaatlariga ko‘ra, ushbu seriallar ko‘p hollarda o‘zbek xalqining milliy udum va an’analariga, shuningdek milliy o‘zligimizga ma’no va mazmun jihatdan mos kelmaydi», — deb yozdi u Facebook-sahifasida.
Agentlikka fuqarolarimizdan shu yilning faqatgina besh oyida kelib tushgan murojaat va shikoyatlar soni o‘tgan yil davomida kelib tushgan jami murojaatlar soni bilan taqqoslaganda 5 marta ko‘paygan.
Bundan tashqari, Komil Allamjonov nodavlat telekanallarda mahsulot va xizmatlar savdosini ko‘paytirishga yo‘naltirilgan, pul va boshqa ko‘rinishidagi sovg‘alar o‘ynaladigan ko‘rsatuvlar soni ko‘payib bormoqda.
«Nodavlat telekanallar ko‘rsatuvlar setkasi tahlili shuni ko‘rsatmoqdaki, telekanallar tizimli ravishda Litsenziya kelishuvi talablarini buzib kelishmoqda», — dedi Komil Allamjonov.
Yuqorida keltirilgan holatlar asosli xavotirlar uyg‘otayotganini ta’kidlagan Komil Allamjonov agentlik respublika hududida qonun doirasida faoliyat olib borayotgan barcha — ham davlat, ham nodavlat ommaviy axborot vositalariga har qanday yordam ko‘rsatishga tayyorligini bildirdi.
«Shu munosabat bilan, O‘zbekiston axborot bozori sub’ektlarini o‘z faoliyatlarini amalga oshirishda amaldagi qonunchilik talablariga qat’iy amal qilishga chaqirmoqchimiz», — deya ta’kidladi u.

Глава Агентства информации и массовых коммуникаций Комил Алламжонов сообщил об увеличении количества жалоб на показ негосударственными телеканалами зарубежных телесериалов, преимущественно снятых в Турции.
Согласно поступающим в агентство обращениям, их «содержание и смысл… не соответствуют национальным обычаям и традициям, а также духовно-нравственным ценностям узбекского народа», написал он в Facebook.
Только за первые пять месяцев этого года количество обращений составило 95, что в более чем в пять раз больше, чем за весь прошлый год (17).
Кроме того, Комил Алламжонов указал на рост количества телепередач на негосударственных каналах, в которых разыгрываются денежные и иные призы, направленные на стимулирование продаж товаров и услуг.
«Прослеживается систематическое нарушение требований лицензионного соглашения, о чем свидетельствует анализ сетки вещания данных телеканалов», — отметил он.
Выразив обеспокоенность этими фактами, Комил Алламжонов призвал субъекты информационного рынка Узбекистана «строго соблюдать требования действующего законодательства».
«Агентство готово оказывать всестороннюю поддержку всем средствам массовой информации, как государственным, так и негосударственным, осуществляющим деятельность на территории республики в рамках закона», — подчеркнул он.