Uzbekistan Airways Milliy aviakompaniyasi mahalliy parvozlar uchun Kanadaning Bombardier yoki Braziliyaning Embraer kompaniyalaridan kichik sig‘imli yo‘lovchi samolyotlarini sotib olishni rejalashtirmoqda. Bu haqda O‘zbekiston transport vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Mahkamov dushanba kuni Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida bo‘lib o‘tgan brifingda ma’lum qildi.
«Havo kemalariga nisbatan siyosatimiz o‘zgarmoqda. Birinchidan, biz sotib olmaymiz, balki lizingga xarid qilamiz, chunki dunyo tajribasi lizingning rentabelliroq, samaraliroq ekanini ko‘rsatmoqda», — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mahalliy yo‘nalishlar uchun Bombardier yoki Embraer kompaniyalaridan samolyotlar sotib olish rejalashtirilmoqda.
«Biz 70, 80, 90 kishilik Bombardier, Embraer kabi samolyot turlarini olmoqchimiz. Ularda tashish bo‘yicha FIK yuqoriroq, tannarx esa pastroq. Katta havo kemalaridan uzoq parvozlar uchun foydalaniladi. hozirda ushbu yo‘nalishdagi samolyotlar parkini almashtirish ustida ish olib bormoqdamiz», — dedi Ilhom Mahkamov.
Transport vazirining birinchi o‘rinbosari har yili ikkitadan samolyot sotib olib, 2025 yilgacha havo kemalari parkini 38 donaga yetkazish rejalashtirilayotganini ma’lum qildi.
2018 yilda MAK 22580 ta parvozni amalga oshirib, 3,2 mln yo‘lovchi tashidi. Chet el aviatashuvchilari esa 9657 ta parvozda 1,5 mln kishi tashidi.

Для региональных полетов Национальная авиакомпания Uzbekistan Airways планирует закупать пассажирские самолеты малой вместимости, как у канадской Bombardier или бразильской Embraer. Об этом сообщил первый заместитель министра транспорта Узбекистана Ильхом Махкамов на брифинге в Агентстве информации и массовых коммуникаций в понедельник.
«У нас поменялась политика к воздушным судам. Во-первых, мы будем их не покупать, а приобретать в лизинг, потому что практика, мировой опыт показали, что лизинг намного рентабельнее, эффективнее», — заявил он.
По его словам, для местных линий планируется приобрести самолеты от Bombardier или Embraer.
«Мы собираемся брать такого рода самолеты, как Bombardier, Embraer, на 70, 80, 90 человек. У них КПД по перевозке выше и себестоимость ниже. Большие суда будут использоваться для дальних полетов. Сейчас мы работаем над заменой парка в этом направлении», — рассказал Ильхом Махкамов.
Первый замглавы Минтранса сообщил, что ежегодно планируется приобретать по два самолета и до 2025 года довести парк воздушных судов до 38 единиц.
На сегодняшний день авиапарк Uzbekistan Airways состоит из самолетов Boeing 757/767, Boeing 787−8, А320, а также грузовых Boeing 767−300BCF.
В 2018 году Национальная авиакомпания совершила 22580 рейсов и перевезла 3,2 миллиона пассажиров. Девять иностранных авиаперевозчиков совершили 9657 рейсов в аэропорты Узбекистана и оказали услуги 1,5 миллиона пассажиров.