Xalqaro olimpiya qo‘mitasi (XOQ) 2024 yilda Parijda bo‘lib o‘tadigan yozgi Olimpiya o‘yinlari dastlabki dasturiga breyk-dans, syorfing, toqqa chiqish va skeytbording bo‘yicha bellashuvlarni kiritdi.
Qo‘mita prezidenti Tomas Baxning ma’lum qilishicha, ushbu sport turlari olimpiya harakatini rivojlantirish dasturiga muvofiq keladi. Chunki ular gender tengligi va urbanizatsiya talablariga mos kelib, yosh avlod bilan aloqalarni qo‘llab-quvvatlashga imkon yaratadi.
XOQ ushbu to‘rt sport turini Olimpiada dasturiga kiritish bo‘yicha yakuni qarorni 2020 yil dekabrda qabul qiladi.
Eurosport telekanali ma’lumotlariga ko‘ra, breyk-dans o‘tgan yili ilk bor Argentinadagi o‘smirlar Olimpiya o‘yinlari dasturiga kiritilgan edi. Musobaqalarda rossiyalik sportchi Sergey Chernishev oltin medalni qo‘lga kiritdi. Skeytbording, toqqa chiqish va syorfing ilk bor Tokioda 2020 yilgi Olimpiya o‘yinlarida paydo bo‘ladi.

Международный олимпийский комитет (МОК) предварительно включил соревнования по брейк-дансу, скейтбордингу, скалолазанию и серфингу в программу летних Олимпийских игр 2024 года в Париже.
По словам президента комитета Томаса Баха, эти виды спорта соответствуют программе развития олимпийского движения, поскольку делают ее более сбалансированной по гендерному признаку и более урбанистической и позволяют поддерживать связь с молодым поколением.
Окончательное решение по включению этих четырех видов спорта в программу Олимпиады МОК примет в декабре 2020 года.
По данным телеканала Eurosport, брейк-данс в прошлом году впервые включили в программу летних юношеских Олимпийских игра в Аргентине. На соревнованиях российский спортсмен Сергей Чернышев получил золотую медаль. Скейтбординг, скалолазание и серфинг впервые появятся на Олимпийских играх-2020 в Токио.