Ichki ishlar organlari yo‘l-patrul bo‘linmalari hamda patrul-post xizmatlari xodimlari uchun mobil kameralar va planshetlar xarid qilish muddatlarining cho‘zilishiga «ortiqcha sansalorlik va byurokratiya» sabab bo‘ldi, deyiladi O‘zbekiston hukumatining 3 iyuldagi qarorida.
Mamlakat prezidentining o‘tgan yil 24 dekabrdagi qarorida bodikameralar va planshetlar Davlat mudofaa qo‘mitasi tomonidan Ichki ishlar vazirligi talabi asosida 1 aprelgacha xarid qilinishi lozim edi. Vazirlar Mahkamasining 1 dekabrdagi qarorida esa YPX xodimlari 1 iyuldan bodikameralar bilan xizmatni boshlashi belgilangan.
Muddatlar kechiktirilgan sababli Davlat mudofaa sanoati qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Xotamjon Yusupov hamda ichki ishlar vaziri o‘rinbosari Rustam Ergashevga xayfsan e’lon qilindi.
Davlat mudofaa sanoati qo‘mitasi raisi Otabek Ibodullayev va Ichki ishlar vazirligi rahbariyati YPX va PPX xodimlarini 2020 yil 1 yanvargacha mobil kameralar va planshetlar bilan ta’minlash borasida shaxsan javobgar ekani to‘g‘risida ogohlantirildi.

Причиной срыва сроков закупа мобильных видеокамер и планшетов для сотрудников дорожно-патрульных подразделений и патрульно-постовой службы органов внутренних дел стали «чрезмерная волокита и бюрократизм», говорится в постановлении правительства Узбекистана от 3 июля.
Согласно постановлению президента страны от 24 декабря прошлого года, закуп бодикамер и планшетов должен был быть осуществлен Государственным комитетом по оборонной промышленности на основе требований Министерства внутренних дел до 1 апреля. По постановлению Кабинета Министров от 1 декабря сотрудники ДПС должны были начать нести службу с бодикамерами с 1 июля.
За срыв сроков заместителю председателя Госкомоборонпрома Хотамжану Юсупову и заместителю главы МВД Рустаму Эргашеву объявлен выговор.
Председатель Госкомоборонпрома Атабек Ибадуллаев и руководство Министерства внутренних дел предупреждены о персональной ответственности за обеспечение до 1 января 2020 года сотрудников ДПС и ППС мобильными камерами и планшетами.
С 1 января водители получат право не предъявлять документы сотруднику ДПС, несущему службу без камеры.