O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15 iyul kuni uzluksiz professional ta’lim tizimini yanada takomillashtirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Yig‘ilishda o‘rta bo‘g‘in mutaxassislari va ishchi kasblar bo‘yicha kadrlar tayyorlashning samarali tizimini yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Kollejlar negizida professional ta’lim muassasalarining yangi tarmog‘ini shakllantirish vazifasi qo‘yildi. Ushbu muassasalarda boshlang‘ich, o‘rta va o‘rta maxsus professional ta’lim dasturlari asosida kadrlar tayyorlanadi. O‘qitish muddatlari zarur bilim, malaka va ko‘nikmalarning murakkabligiga qarab turlicha bo‘ladi.
Yig‘ilishda ushbu tizimni joriy qilishdan oldin uning metodologiyasini yaratish, ta’lim dasturlarini xalqaro talablar asosida yangidan ishlab chiqib, o‘qituvchi va ishlab chiqarish ustalarini tayyorlash, qayta tayyorlash hamda malakasini oshirish zarurligi ta’kidlandi. Yoshlarni kasb-hunarga qiziqtirish va rag‘batlantirish bo‘yicha taklif kiritish topshirildi.
Davlat rahbari yangi professional ta’lim tizimini mehnat bozori talablari bilan uyg‘unlashtirish masalasiga alohida to‘xtaldi.
Joylarda ishsizlik kuzatilayotgan bir paytda ishchi kasblar bo‘yicha mutaxassislarga katta ehtiyoj borligi qayd etildi. Masalan, yengil sanoatda 46 ming, qurilishda 104 ming, metallga ishlov berish bo‘yicha 71 ming, xizmat ko‘rsatish sohasida 67 ming nafar mutaxassis yetishmayapti. Bu ta’lim va ishlab chiqarish o‘rtasida uyg‘unlik yo‘qligi oqibatidir.
Shu bois bitiruvchining ishga joylashishi yoki o‘z biznesini yo‘lga qo‘yishi ta’lim muassasalari faoliyatining asosiy mezoni bo‘lishi kerakligi qayd etildi.
Prezident yangi professional ta’lim tizimi bo‘yicha taklif etilgan chora-tadbirlarni yanada takomillashtirish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.

На базе профессиональных колледжей будет создана новая сеть профессионального образования, состоящая из учебных заведений трех категорий — профессиональных школ, многопрофильных колледжей и высших школ. Об этом говорилось на совещании под председательством президента Узбекистана Шавката Мирзиёева 15 июля, сообщила пресс-служба главы государства.
В новых учреждениях будут готовиться кадры на основе программ начального, среднего и среднего специального профессионального образования. Сроки обучения будут дифференцированными исходя из сложности знаний, компетенций и навыков, необходимых для овладения профессией.
На совещании отмечалось, что до внедрения новой системы необходимо создать ее методологическую базу, обновить образовательные программы на основе международных требований, подготовить, переподготовить и повысить квалификацию учителей и мастеров производственного обучения. Поручено внести предложения по стимулированию интереса молодежи к приобретению профессий.
Президент отдельно остановился на вопросе адаптации новой системы профессионального образования к требованиям рынка труда. Он отметил, что в регионах наблюдается безработица на фоне большого спроса в специалистах рабочих профессий.
Согласно озвученной статистике, имеется нехватка 46 тысяч специалистов в легкой промышленности, 104 тысяч — в строительной индустрии, 71 тысячи — в металлургии, 67 тысяч — в сфере оказания услуг.
Главным критерием деятельности образовательных учреждений должны быть трудоустройство выпускника или открытие им собственного бизнеса, подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В настоящее время на рынке труда существует 9145 наименований специальностей и должностей, по 6282 из них требуется средняя специальная квалификация.