Prezident Shavkat Mirziyoyev 18 iyul kuni «Turizm to‘g‘risida"gi qonunning yangi tahririni imzoladi. Hujjat 16 aprel kuni Qonunchilik palatasi tomonidan qabul qilinib, 21 iyunda Senat tomonidan ma’qullangan edi. Qonunning avvalgi tahriri 1999 yilda qabul qilingan bo‘lib, 22 moddadan iborat edi. Yangi tahrirda esa moddalar soni 45 taga yetkazilgan.
Qonunga «yo‘riqchi-yo‘l boshlovchi», «mustaqil turizm» singari yangi tushunchalar kiritilgan, turizmning shakl va ko‘rinishlari keltirib o‘tilgan.
Hujjat asosida tashkil etilishi ko‘zda tutilgan Turizmni rivojlantirish bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi kengash turizmni barqaror rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish masalalari bo‘yicha davlat organlarining, nodavlat notijorat tashkilotlarining, turizm sohasi sub’ektlarining hamkorligini takomillashtirish maqsadida tuziladi.
Muvofiqlashtiruvchi kengash tarkibiga vakolatli davlat organi, manfaatdor davlat organlarining, shuningdek nodavlat notijorat tashkilotlarining vakillari kiradi.
Qonunga muvofiq, turoperatorlar va turagentlar turistik faoliyatni vakolatli davlat organi tomonidan beriladigan litsenziya asosida amalga oshiradi.
Turoperatorlar va turagentlarga turistik faoliyatni amalga oshirish huquqi uchun litsenziya amal qilish muddati cheklanmagan holda beriladi. Bunda ekskursiya xizmatlari ko‘rsatuvchi yakka tartibdagi tadbirkor bo‘lgan jismoniy shaxslarga turistik faoliyatni amalga oshirish huquqi uchun litsenziya olish talab qilinmaydi.
Gidlar (gid-tarjimonlar), ekskursiya yetakchilari va yo‘riqchi-yo‘l boshlovchilar vakolatli davlat organi tomonidan beriladigan tegishli sertifikat olinganidan keyin yuridik shaxs tashkil etmasdan tadbirkorlik faoliyatini amalga oshiruvchi jismoniy shaxslar sifatida yoxud yuridik shaxslar bilan tuziladigan mehnat shartnomalari asosida mustaqil ravishda xizmatlar ko‘rsatishi mumkin.

Президент Шавкат Мирзиёев 18 июля подписал закон «О туризме» в новой редакции. Документ был принят Законодательной палатой 16 апреля и одобрен Сенатом 21 июня. Прежняя версия датировалась 1999 годом и насчитывала 22 статьи. В новом законе статей 45.
В закон введены новые понятия, такие как «инструктор-проводник», «самостоятельный туризм», обозначены формы и виды туризма.
Документ определяет основные направления государственной политики в сфере туризма. Среди них — развитие этой сферы как стратегической отрасли экономики страны, создание необходимых условий для развития внутреннего туризма, привлечение инвестиций, повышение имиджа Узбекистана как страны, привлекательной для туризма, стимулирование развития туристских зон и туристских кластеров.
Законом утверждено создание Координационного совета по развитию туризма для «совершенствования взаимодействия государственных органов, негосударственных некоммерческих организаций, субъектов сферы туризма по вопросам создания благоприятных условий для устойчивого развития туризма».
В состав совета войдут представители уполномоченного госоргана, заинтересованных госорганов, а также негосударственных некоммерческих организаций.
Согласно документу, туроператоры и турагенты осуществляют туристскую деятельность на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным госорганом. Для физических лиц — индивидуальных предпринимателей, оказывающих экскурсионные услуги, получение лицензии не требуется.
Гиды (гиды-переводчики), экскурсоводы и инструкторы-проводники могут оказывать услуги самостоятельно в качестве физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, либо на основании трудовых договоров с юридическими лицами после получения соответствующего сертификата.
В законе появились нормы о туристском информационном центре, туристских зонах и кластерах, сертификации квалификации гидов (гидов-переводчиков), экскурсоводов и инструкторов-проводников, единых реестров в сфере туризма, национальном туристском бренде Узбекистана и другие.