O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 23 iyul kuni kichik biznes va tadbirkorlikni yanada rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida tadbirkorlarning bino-inshootlarini buzish va buning uchun kompensatsiya to‘lash borasida tizimli yondashuv yo‘qligini tanqid qildi. Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati xabar berdi.
Albatta, joylarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari davomida ayrim binolarning buzilishi tabiiy hol. Biroq, aholi punktlarini istiqbolda rivojlantirish rejalarini hisobga olmasdan, katta hududlarda joylashgan inshootlar buzib yuborilayotgani oqibatida juda ko‘p miqdorda kompensatsiya to‘lovlari kelib chiqmoqda. Hokimliklar buziladigan binolarning o‘rnida yangi korxonalarni qurish bo‘yicha investorlarni topib, kompensatsiya to‘lovini ularning hisobidan to‘lanishini ta’minlamayotgani sababli ushbu xarajatlar davlat byudjeti zimmasiga tushmoqda.
«Barcha hokimlarni qat’iy ogohlantiraman — asosli zarurat bo‘lmagan holda tadbirkorlarga tegishli mol-mulkni buzishga umuman yo‘l qo‘yilmasligi zarur va shart», — dedi davlat rahbari.
Adliya va moliya vazirliklari, Savdo-sanoat palatasiga Biznes-ombudsman ishtirokida mol-mulkni buzish va kompensatsiya to‘lash tartiblarini yanada takomillashtirish yuzasidan taklif kiritish vazifasi qo‘yildi.
Avvalroq Adliya vazirligi ko‘chmas mulk huquqiga rioya qilish sohasida qanday qonunbuzarliklarga yo‘l qo‘yilayotganini ma’lum qilgan edi. Respublika bo‘yicha buzish ishlarini amalga oshirishda 600 mlrd so‘mdan ortiq kompensatsiyalar to‘langan, 300 mlrd so‘mga yaqin qarzdorlik mavjud.
20 iyul kuni Qashqadaryo viloyati Yakkabog‘ tumanida kredit asosida qurilgan ikki qavatli bino egasi bo‘lgan tadbirkor tovon pulisiz o‘z mulkini buzmoqchi bo‘lgan hokim o‘rinbosari ustiga o‘t qo‘ygan edi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на видеоселекторном совещании во вторник подверг критике отсутствие системного подхода в вопросах сноса зданий и сооружений предпринимателей, а также выплаты компенсации, сообщила пресс-служба главы государства.
Из-за масштабных сносов, проводимых зачастую без учета перспективного развития населенных пунктов и соответствующих расчетов, возникают колоссальные суммы компенсационных выплат. При этом хокимияты, привлекая инвесторов к строительству предприятий на месте сносимых сооружений, не обязывают их выплачивать компенсации за свой счет, и эти расходы ложатся на плечи государства, говорится в сообщении.
«Строго предупреждаю всех хокимов: сносить принадлежащее предпринимателям имущество без обоснованной надобности абсолютно недопустимо», — сказал президент.
Перед министерствами юстиции и финансов, а также Торгово-промышленной палатой поставлена задача разработать совместно с бизнес-омбудсманом предложения о совершенствовании порядка сноса и компенсации имущества.
Ранее Минюст сообщал, что задолженность властей за снесенную недвижимость составляет почти 300 млрд сумов из общей суммы компенсаций в более 600 млрд сумов.
Снос зданий нередко приводит к недовольству населения и бизнеса. В одном из последних случаев 20 июля предприниматель поджёг заместителя хокима Яккабагского района Кашкадарьинской области, пытаясь защитить двухэтажный магазин.