Xalqaro olimpiya qo‘mitasi (XOQ) O‘zbekiston nomidan maydonga tushgan erkin kurashchi (120 kg gacha) Artur Taymazovni dopingga qarshi qoidalarni buzganlikda ayblab 2012 yilgi Olipiya o‘yinlari oltin medalidan mahrum qildi.
Sportchi doping namunasini takroran tekshiruvdan o‘tkazish vaqtida taqiqlangan degidroxlormetiltestosteron (peroral turinabol) moddasi aniqlandi.
XOQ Intizom komissiyasi Artur Taymazov natijalarini bekor qilib, unga Olimpiada-2012 medali, diplomi va belgisini qaytarish majburiyatini yukladi.
Sportchining o‘zi ushbu ayblovni tan olmadi, u XOQ qarorini siyosiy maqsadlarga qaratilgan va asossiz deb atadi. Kurashchining so‘zlariga ko‘ra, Xalqaro antidoping agentligi faoliyatini jiddiy qabul qilib bo‘lmaydi. Chunki «ushbu tashkilot faoliyati, shuningdek uning «ekspertiza"lariga asoslanilgan qarorlari allaqachon o‘z obro‘sini yo‘qotgan».
«XOQqa Tokiodagi Olimpiada-2020 g‘oliblarini 10 yildan keyin taqdirlash, sportchilarga esa tekshiruvdan 10 o‘tmagunga qadar o‘zini g‘olib deb hisoblamasliklarini tavsiya qilaman», — deb yozdi Artur Taymazov Instagram sahifasida.
Artur Taymazov Pekindagi Olimpiada-2008 oltin medalidan ham mahrum qilingan edi. Uning doping namunasi qayta tekshiruvdan o‘tkazilganida, taqiqlangan turinabol va stanozolol moddalari aniqlangan.
Artur Taymazov (1979 y. t.) — O‘zbekiston termasi safida maydonga chiqqan osetin erkin kurashchisi. O‘zbekiston nomidan chiqib, Londondagi Olimpiada-2012, Afinadagi Olimpiada-2004 chempioni, Sidneydagi Olimpiada-2000 kumush medali sohibi bo‘lgan. Hozirda Artur Taymazov Shimoliy Osetiya saylov okrugidan Rossiya Davlat Dumasi deputati sifatida faoliyat ko‘rsatmoqda.

Международный олимпийский комитет (МОК) лишил борца вольного стиля (до 120 кг) Артура Таймазова, выступавшего за Узбекистан, золотой медали Олимпийских игр 2012 года за нарушение антидопинговых правил.
Во время повторной проверки допинг-пробы спортсмена было выявлено запрещенное вещество дегидрохлорметилтестостерон (пероральный туринабол).
Дисциплинарная комиссия МОК аннулировала результаты Артура Таймазова, а также обязала его вернуть медаль, диплом и значок Олимпиады-2012.
Сам спортсмен не согласен с обвинениями, считая решение МОК «политически мотивированным и необоснованным». По словам борца, воспринимать всерьез работу ВАДА нельзя, так как «деятельность этого агентства, равно как и решения, основанные на их „экспертизах“, дискредитированы давно».
«Советую МОК награждение победителей Олимпиады-2020 в Токио проводить через 10 лет, а спортсменам не считать себя победителями раньше, чем после проверки через 10 лет,» — написал Артур Таймазов в Instagram.
Артур Таймазов был лишен также золотой медали Олимпиады-2008 в Пекине. В ходе проверки в его допинг-пробе были найдены запрещенные вещества туринабол и станозолол.
Артур Таймазов (1979 г. р.) — осетинский борец вольного стиля, выступавший за сборную Узбекистана. Выступая за Узбекистан, становился чемпионом Олимпиады-2012 в Лондоне, Олимпиады-2004 в Афинах и серебряным призером Олимпиады-2000 в Сиднее. Сейчас Артур Таймазов — депутат государственной думы России от Северо-Осетинского избирательного округа.