Andijondagi «Madaniyat» mahallasida 24 iyul kuni sodir bo‘lgan yong‘in yonma-yon qilib qurilgan uchta uyga tarqaldi. Bu haqda Favqulodda vaziyatlar vazirligi matbuot xizmati xabar qildi.
Olovni o‘chirish ishlarida to‘rtta o‘t o‘chirish ekipaji qatnashdi. «O‘t o‘chiruvchilarning tezkor harakatlari natijasida yong‘in bartaraf etilib, odamlarning jarohat olishi va vafot etishiga yo‘l qo‘yilmadi», — deyiladi vazirlik matbuot xizmati xabarida.
Yong‘in natijasida 4-uyning 50 kv. m maydondagi tomi, shifti va uydagi mol-mulklar yonib ketdi, 2- va 6- uylarning esa 15 kv. m maydondagi tom va shiftiga zarar yetdi. Uylarning 250 kv. m maydondagi qurilish konstruksiyalari olovdan qutqarib qolindi.
Binolar o‘rtasida yong‘inga qarshi devor yoki bo‘shliqlar bo‘lmagani sababli olov qisqa vaqtda qo‘shni uylarga tarqalgan, deyiladi xabarda.
Dastlabki taxminlarga ko‘ra, yong‘inga bolalarning olov bilan o‘ynashishi sabab bo‘lgan. Moddiy zarar miqdori aniqlashtirilmoqda.

Пожар в андижанской махалле «Маданият», произошедший 24 июля, распространился на три дома — №№2, 4 и 6, сообщила пресс-служба Министерства по чрезвычайным ситуациям.
В ликвидации пожара участвовали четыре пожарных автоэкипажа. «В результате оперативных действий огнеборцев пожар был ликвидирован и не допущено получение травмирования и гибели людей», — подчеркнула пресс-служба министерства.
Впоследствии пожара уничтожены крыша, потолок и домашнее имущество в доме №4 на площади 50 кв. м, а также крыша и потолок в домах №№ 2 и 6 на площади 15 кв. м. От огня спасены строительные конструкции жилых домов на площади 250 кв. м.
Из-за отсутствия противопожарных стен или разрывов между зданиями огонь за короткое время распространился на соседние дома, отметила пресс-служба.