Tungi vaqtda faoliyat yurituvchi umumiy ovqatlanish korxonalari va ko‘ngilochar obyektlarda jamoat xavfsizligini ta’minlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risidagi hukumat qarori qabul qilindi, deya xabar berdi Adliya vazirligining Telegram-kanali.
Qarorga muvofiq, 15- oktyabrdan boshlab umumiy ovqatlanish korxonalari va ko‘ngilochar ob’ektlar quyidagi talablar bajarilganda tunu kun faoliyat yuritishi mumkin:
- ko‘rsatilgan ob’ektlarning ichki qismiga, shu jumladan, xizmat ko‘rsatish xonalari, kirish va chiqish joylariga tasvirni kamida o‘ttiz kun davomida saqlash imkoni bo‘lgan videokuzatuv tizimini o‘rnatish;
- binolarning yon-atrofi, avtoturargoh va boshqa tegishli hududni yetarli darajada (kamida 10 metr masofada) yoritish;
- binoda shovqin me’yorlariga qo‘yilgan talablarga amal qilish yoki tungi vaqtda musiqa va tovush kuchaytirgich asboblardan foydalanmaslik;
- yong‘in o‘chirish vositalari va tibbiy yordam qutichalari bilan ta’minlash;
- hamma uchun ko‘rinarli joylarga evakuatsiya chizmasi hamda tezkor va qutqaruv xizmatlarining telefon raqamlari haqida ma’lumotlar o‘rnatish.
Ko‘rsatilgan ob’ektlar rahbari mazkur talablar bajarilgani haqida hududiy ichki ishlar organlariga ma’lumot taqdim etadi.
Talablarga rioya etmagan holda tungi vaqtda faoliyat yuritish taqiqlanadi hamda tegishli tartibda javobgarlikka sabab bo‘ladi.
Talablar doirasida tunda ishlovchi mazkur ob’ektlar faoliyatiga huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan aralashish taqiqlanadi.
Ushbu ob’ektlar tomonidan qaror talablari buzilsa yoki jamoatchilik tomonidan muntazam shikoyatlar tushsa tegishli hokimliklar tomonidan ularning tungi vaqtda faoliyat yuritish huquqi bekor qilinishi mumkin.
Tungi vaqtda faoliyat yurituvchi bunday ob’ektlar joylashgan yo‘nalishlarda patrul guruhlari tomonidan doimiy nazorat o‘rnatiladi.

Правительство 24 июля приняло постановление «О дополнительных мерах по обеспечению общественной безопасности на предприятиях общественного питания и развлекательных объектах, действующих в ночное время», сообщил Telegram-канал Министерства юстиции Узбекистана.
Согласно документу, с 15 октября предприятия общественного питания и развлекательные объекты могут работать круглосуточно при соблюдении следующих требований:
- наличие системы видеонаблюдения внутри указанных объектов, включая служебные помещения, входы и выходы, с возможностью хранения изображения не менее чем тридцать дней;
- достаточное (не менее 10 метров) освещение прилегающей к зданию территории, автостоянки и другой соответствующей территории;
- соблюдение требований норм шума в помещении или не использование музыки и звукоусиливающих устройств в ночное время;
- обеспечение средствами пожаротушения и медицинскими аптечками;
- наличие информации о схеме эвакуации в видимых для всех местах, а также номеров телефонов экстренных и спасательных служб.
Руководители указанных объектов должны представить в территориальные органы внутренних дел информацию о выполнении требований. Работа заведений без соблюдения принятых требований запрещена и влечет за собой ответственность, отмечается в документе.
В рамках требований правоохранительным органам запрещено вмешиваться в работу ночных заведений. Право работать в ночное время может быть отменено хокимиятами, если объекты нарушают требования постановления или поступают регулярные жалобы со стороны общественности.
На маршрутах, где расположены ночные заведения, будет установлен постоянный контроль со стороны патрульных групп.