O‘zbekiston hukumati 1 yanvar kuni Toshkentning Yunusobod tumanida boshlangan aholi uchun elektr energiyasi iste’moliga bazaviy normalarni joriy etish bo‘yicha tajriba natijalarini ijobiy qabul qildi. Vazirlar Mahkamasining 30 iyuldagi «Yoqilg‘i-energetika resurslarining narxlari va tariflarini o‘zgartirish to‘g‘risida"gi qarorida bu haqda so‘z boradi.
Hujjatda energetika, moliya, iqtisodiyot va sanoat vazirliklari hamda «Hududiy elektr tarmoqlari» kompaniyasiga bir oy muddatda Vazirlar Mahkamasiga tabiiy gaz va elektr energiyasi iste’molining bazaviy normalarini qo‘llash mexanizmlari va miqdorlari to‘g‘risidagi takliflarni kiritish topshirildi.
Bunda bir oyda 250 kVt·soatdan ortiq (Yunusobod tumanida — 300 kVt·soat edi) elektr energiyasini iste’mol qiladigan maishiy abonentlar uchun belgilangan tarifga 1,5 baravardan ortiq (tajribada — 1,2 baravar) bo‘lmagan oshiriluvchi koeffitsiyent qo‘llanilishi nazarda tutiladi.
Avvalroq energetika vaziriAlisher Sultonov Yunusobodda elektr energiyasi va gaz iste’molining bazaviy normalarini joriy etish tajribasi muvaffaqiyatli yakunlanganini ma’lum qilgan edi.
«Pul mablag‘lari tushumi 60 foizga oshib, yo‘qotish keskin qisqardi. Tajriba o‘zini oqlagani uchun yil oxiriga qadar uni Toshkent, qisman Samarqand, Buxoro va Jizzaxda joriy etish rejalashirilmoqda», — dedi u.
Eslatib o‘tamiz, 15 avgustdan O‘zbekistonda benzin va dizel yoqilg‘isi, gaz va elektr energiyasi, ko‘mir, issiqlik ta’minoti va suv ta’minoti, shuningdek jamoat transporti tariflari oshiriladi.

Правительство Узбекистана официально признало эксперимент по введению базовой нормы потребления электроэнергии населением, начатый 1 января в Юнусабадском района Ташкента, успешным. В постановлении Кабинета Министров от 30 июля «Об изменении цен и тарифов на топливно-энергетические ресурсы» результаты эксперимента названы положительными.
Документом министерствам энергетики, финансов, экономики и промышленности, а также компании «Региональные электрические сети» поручено в течение месяца подготовить предложения о механизмах и размерах применения базовых норм потребления электроэнергии и природного газа.
При этом базовую норму потребления электроэнергии предлагается установить в размере 250 кВт·ч на одного абонента (в Юнусабадском эксперименте — 300 кВт·ч), а повышающий коэффициент за энергию, потребленную сверх нормы, может составлять до 1,5 к тарифу (в эксперименте — 1,2).
Ранее министр энергетики Алишер Султанов заявлял, что эксперимент по введению базовой нормы потребления электроэнергии и газа на Юнусабаде является успешным.
«Поступление денежных средств выросло на 60%, потери резко сократились. Так как эксперимент оправдал себя, до конца года планируется его внедрение в Ташкенте, частично в Самарканде, Бухаре и Джизаке», — отмечал он.
С 15 августа в Узбекистане повышаются тарифы на бензин и дизтопливо, газ и электроэнергию, уголь, услуги теплоснабжения и водоснабжения, а также проезд в общественном транспорте.