Toshkent viloyati Yangiyo‘l shahri Samarqand ko‘chasidagi 113 va 115-uylarni buzish to‘xtatildi. Shahar hokimi Farhod Mirzayev 2 avgust kuni bu haqdagi qarorni qabul qildi. 115-uyda istiqomat qiluvchi fuqarolar qaror fotosuratini «Gazeta.uz"ga taqdim etdi.
«Ma’lum sabablarga ko‘ra fuqarolarga tegishli turar va noturar binolar buzilishi to‘xtatilgan bo‘lib, qurilish ishlari qonunda belgilangan tartibda va mulkdorlarning qat’iy roziligi asosida olib borilishi belgilandi», — deyiladi hujjatda.
«Gazeta.uz» 113va 115-uylarni buzishga tayyorgarlik ko‘rilayotgani haqida yozgan edi. Yangiyo‘l ma’muriyati tayyorgarlik ishlarini turar joy egalari bilan buzish va tovon to‘lash tartiblarini kelishmasdan turib qonun talablarini buzgan holda olib bordi.
Buzish to‘g‘risidagi qaror 26 iyun kuni shaharning me’moriy qiyofasini tubdan o‘zgartirish bo‘yicha topshiriq berilgani munosabati bilan qabul qilingan edi. Hokimiyat buzish uchun prezident Shavkat Mirziyoyevning 2018 yil yanvar oyida va 2019 yilning iyunida Toshkent viloyatiga tashrifi vaqtidagi topshiriqlarini asos qilib ko‘rsatgan.
«Biz avvaliga bosh vazir [mulkdorlarni ogohlantirmasdan va tovon to‘lamasdan] buzishni bekor qilgani to‘g‘risidagi maqolani o‘qidik. Biroq bizga baribir hokimiyatdan odamlar kelib, noyabrgacha [buzilgan 103 va 105-uylar o‘rniga yangi uylar] qurilishini aytishdi. Va bizning uylarimizni buzishni boshlashadi», — dedi 115-uyda yashovchi Darya Solovyova «Gazeta.uz"ga.
6 avgust kuni 113 va 115-uylarda yashovchi odamlar O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasiga yo‘l oldi. Darya Solovyovaning so‘zlariga ko‘ra, hukumat vakili buzish to‘g‘risidagi qarorni ko‘rib, buzilgan va hali buzilmagan uylar egalari hamda shahar hokimiyati vakillari bilan uchrashish uchun Yangiyo‘lga borishga qaror qildi. 7 avgust kuni Vazirlar Mahkamasi vakili bilan aholi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
«Hokim dedi: ha, buzishni bekor qilish to‘g‘risidagi qaror bor (to‘g‘ri u haqda hech kim bizga aytmadi). Yana u oldi-sotdi va propiskaga taqiq allaqachon olib tashlanganini ma’lum qildi. Kechqurun [buzish bekor qilingani to‘g‘risidagi] qarorni olib kelishdi», — dedi Darya Solovyova.
8 avgust kuni odamlar propiska ochilgan-ochilmaganini tekshirish uchun pasport stoliga borishdi. U yerdagilar hokim taqiqni olib tashlamagani, oldi-sotdi va propiska hali ham taqiqda ekanini ma’lum qiladi.
«Gazeta.uz» izoh olish uchun Yangiyo‘l hokimiyati bilan bog‘lana olmadi.
113 va 115-uylarning buzilishi to‘g‘risidagi qaror
Buzishni bekor qilish to‘g‘risidagi qarorga ko‘ra 103 va 105-uylar aholi bilan kelishilgan holda Yangiyo‘l hokimi qarori asosida buzilgan. Hozirda ular o‘rniga ikkita «zamonaviy besh qavatli uy» qurilishi boshlangan.
Avvalroq Shavkat Mirziyoyev aholi va tadbirkorlarning mulklari ommaviy ravishda buzib tashlangani sababli bir qator viloyatlar hokimlarini tanqid qildi. 5 avgust kuni prezident fuqarolar va tadbirkorlarning mulkka egalik huquqini so‘zsiz ta’minlash to‘g‘risidagi farmoyishni imzoladi.

Снос жилых домов №№113 и 115 по улице Самарканд в городе Янгиюле Ташкентской области отменен. Такое решение 2 августа принял хоким города Фарход Мирзаев. Фотографию решения «Газете.uz» предоставили жители дома №115.
«В связи с определенными событиями снос жилых и нежилых помещений приостановлен. Жилые дома и здания, принадлежащие частным собственникам, будут изыматься в пользу государства строго в рамках действующего законодательства и только по согласию частных собственников», — говорится в документе.
Решение об отмене сноса домов №№113 и 115.
«Газета.uz» освещала процесс подготовки к сносу домов №№113 и 115. Администрация Янгиюля проводила подготовку с нарушениями законодательства о порядке согласования сноса с собственниками жилья и компенсации убытков.
Решение о сносе в связи с поручениями по коренному изменению архитектурного облика города было принято 26 июня. Основанием для сноса хокимият называл поручения, полученные в ходе визита президента Шавката Мирзиёева в Ташкентскую область в январе 2018 года и июне 2019 года.
«Сначала мы увидели статью о том, что премьер-министр отменил сносы [без уведомления собственников и выплаты компенсаций]. Но к нам все равно с хокимията приходили люди и говорили, что до ноября построят [новые дома на месте снесенных домов №№103 и 105] и нас заселят туда. И начнут снос наших домов. Мы говорили, уже [новый порядок] сносов», — сообщила «Газете.uz» жительница дома №115 Дарья Соловьёва.
6 августа жители домов №№113 и 115 отправились в Кабинет Министров Узбекистана. По словам Дарьи Соловьёвой, представитель правительства посмотрел решение о сносе и сказал, что «это вообще ипотечное жилье». Он ознакомился с фотографиями домов и решил приехать в Янгиюль на встречу с жителями снесенных и пока не снесенных домов и с хокимом города. Собрание жителей с представителем Кабмина прошло 7 августа.
«Хоким сказал: да, постановление об отмене сноса есть (правда нам про него никто не сказал). Еще сказал, что он давно снял запрет на куплю-продажу и прописку. Вечером нам принесли решение [об отмене сноса]», — рассказала Дарья Соловьёва.
8 августа жители пошли в паспортный стол, чтобы проверить, открыта ли прописка. Там им сказали, что хоким не снимал запрета, прописка и купли-продажа все еще запрещены. «Мы не знаем, действует [решение об отмене сноса] или не действует. Еще ничего непонятно», — резюмировала она.
«Газете.uz» не удалось дозвониться до хокимията Янгиюля, чтобы получить комментарии.
Решение о снове домов №№113 и 115.
Из решения об отмене сноса следует, что дома №№103 и 105 были снесены по согласию жителей и на основании решения хокима Янгиюля. Сейчас на их месте начато строительство двух «современных пятиэтажных домов с улучшенной планировкой». «Газета.uz» писала, что на выселение жителям было дано пять дней.
Ранее Шавкат Мирзиёев подверг критике действия хокимов ряда областей за массовые сносы собственности жителей и бизнеса. 5 августа президент подписал распоряжение о безусловном обеспечении гарантий имущественных прав граждан и предпринимателей.