Rossiya Sog‘liqni saqlash vazirligi zaharlanish oqibatida og‘ir ahvolga tushib qolgan to‘rt nafar O‘zbekiston fuqarosini Samara viloyatidagi tibbiyot muassasasidan Moskvadagi Milliy gematologiya tibbiy tadqiqot markaziga olib borish tashkillashtirildi. Bu haqda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi matbuot xizmati Qozon shahridagi bosh konsulxona ma’lumotlariga tayangan holda xabar qildi.
Rossiya Favqulodda vaziyatlar vazirligining maxsus samolyoti 16 avgust kuni «Jukovskiy» aeroportiga qo‘ngan. Uni Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi vakolatxonasi rahbari hamda O‘zbekistonning Rossiyadagi elchisining Moskvada migratsiya masalalari bo‘yicha maslahatchisi kutib olgan. Ular O‘zbekiston fuqarolarini maxsus transportda tashish va gematologiya markaziga joylashtirishga yordamlashgan.
Hozirda Samara viloyati tibbiyot muassasalariga borib, vatandoshlarga yordam ko‘rsatish uchun O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligida shifokorlar guruhi shakllantirilmoqda, deya qayd etdi Mehnat vazirligi.
Avval xabar qilinganidek, iyul oyida o‘rtalarida Rossiyaning Samara viloyatidagi «Koshelevskiy posad» korxonasida ishlayotgan 69 nafar o‘zbekistonlik noma’lum moddadan zaharlangan edi. Ulardan biri hayotdan ko‘z yumdi, yana 48 kishi turli tibbiyot muassasalarida davolanishni davom ettirmoqda.

Министерство здравоохранения России организовало транспортировку четырех граждан Узбекистана, находящихся в тяжелом состоянии в результате отравления, из медицинских учреждений Самарской области в Национальный медицинский исследовательский центр гематологии в Москве. Об этом сообщила пресс-служба Министерства занятости и трудовых отношений со ссылкой на генеральное консульство в Казани.
Специальный борт Министерства по чрезвычайным ситуациям России прибыл сегодня, 16 августа, во второй половине дня в аэропорт «Жуковский». Его встретили глава представительства Агентства по внешней трудовой миграции и советник посла Узбекистана в России по вопросам миграции в Москве. Они помогут перевезти на спецтранспорте и разместить граждан Узбекистана в центре гематологии.
Сейчас формируется группа врачей Министерства здравоохранения Узбекистана для помощи соотечественникам выезда в медицинских учреждениях Самарской области, отметили в Минтруда.
Как сообщалось ранее, в середине июля 69 узбекистанцев, работавших на предприятии «Кошелевский посад» в Самарской области России, пострадали от отравления неустановленным веществом. На 15 августа, по данным Министерства иностранных дел Узбекистана, выписались, выздоровев, 20 человек. В стабильно тяжелом состоянии оставались 48 человек, они продолжали получать лечение в Самарской областной клинической больнице и Тольяттинской городской клинической больнице №1. Один гражданин Узбекистана скончался.