So‘nggi bir necha kun ichida O‘zbekiston hududida Volgabo‘yidan kirib kelgan salqin ob-havo hukmronlik qildi. Havo harorati ushbu davr uchun o‘rtacha ko‘rsatkichlardan 3−5 daraja pastga tushib, kechasi +13…+18, kunduzi esa +25…+30 daraja atrofidagi tashkil etdi, deya xabar qildi O‘zgidromet matbuot xizmati.
19 avgust kuni salqin havo oqimlari respublika hududini tark etishni boshladi. Yaqin kunlarda janubi-g‘arbiy havo oqimlari ob-havoga o‘z ta’sirini o‘tkazib, haroratining ko‘tarilishiga olib keladi. Biroq juda yuqori ko‘tarilish kutilayotgani yo‘q.
Ushbu kunlarda harorat o‘rtacha ko‘rsatkichdan 2−3 daraja yuqori bo‘lib, kechasi +15…+20, kunduzi esa +30…+35 daraja atrofida bo‘ladi.

В последние несколько дней на территории Узбекистана стояла прохладная погода, пришедшая с районов Поволжья. Температура воздуха была в пределах ночью +13…+18 градусов, днем — +25…+30, что на 3−5 градусов ниже нормальных значений для этого периода, сообщила пресс-служба Узгидромета.
Сегодня, 19 августа, прохладная воздушная масса начнет отступать с территории республики. В последующие дни на погоду будут влиять уже юго-западные потоки воздуха, которые принесут небольшое повышение температуры воздуха. Однако слишком высоких значений не ожидается, заверили синоптики.
Температура в эти дни будет на 2−3 градуса выше нормы и составит ночью +15…+20 градусов, днем — +30…+35.