O‘zbekistonda chiqindilari plazma usulida utilizatsiya qilish texnologiyasini joriy etish bo‘yicha investitsion loyihani amalga oshirish rejalashtirilmoqda. Loyiha qiymati 15 mln dollarni tashkil etadi, deya xabar berdi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi «Gazeta.uz»ga.
Utilizatsiya jarayoniga plazma texnologiyasini joriy etish masalasi 27 avgust kuni Ekologiya qo‘mitasi qo‘mitasi raisi Bahrom Qo‘chqorovning Singapurning Alpha Global Capital (S) Pte. Ltd. kompaniyasi vakillari bilan uchrashuvida muhokama qilindi. Tomonlar o‘zaro anglashuv memorandumini imzoladi.
Mazkur texnologiya kam chiqitli bo‘lib, atrof-muhit va aholi salomatligiga ta’siri yo‘q. Plazma usulida chiqindilarni utilizatsiya qilish ularni saralashni talab etmay, xarajatlar nuqtai nazaridan ham maqbul, oddiy usulda utilizatsiya qilishga ketadigan xarajatlarni bir necha barobar qisqartiradi, deya qayd etdi Davlat ekologiya qo‘mitasi.
Plazma texnologiyasi o‘zidan zaharli gazlar va suyuqliklar ajratadigan chiqindilarni poligonlarga ko‘mishga hojat qoldirmaydi. Aksincha, uning yordamida kuniga besh tonnagcha chiqindini qayta ishlab, issiqlik va elektr energiyasi hosil qilinadi. Chiqindilarni yoqish natijasida chiqindilar umumiy hajmining 5 foizi miqdorida kul hosil bo‘ladi. Kul esa o‘g‘it sifatida qishloq xo‘jaligida yoki qurilish materiallarini ishlab chiqarish jarayonida qo‘llanilishi mumkin.
Singapurlik investorlar oqova suvlarni tozalash texnologiyalarini tatbiq etish yo‘nalishida ham investitsion loyihalarni hamkorlikda amalga oshirishga istak bildirdilar.

Инвестиционный проект по внедрению плазменных технологий утилизации отходов планируется реализовать в Узбекистане. Стоимость проекта составит 15 млн долларов, сообщили «Газете.uz» в Государственном комитете по экологии и охране окружающей среды.
Внедрение плазменной технологии утилизации обсуждалось на встрече председателя Госкомэкологии Бахрома Кучкарова с представителями сингапурской компании Alpha Global Capital 27 августа. Стороны подписали меморандум о взаимопонимании.
Плазменная технология утилизации — способ утилизации отходов, не оказывающий негативного воздействия на окружающую среду и здоровье населения. Плазменная утилизация отходов не требует сортировки и снижает стоимость утилизации, отметили в Госкомэкологии.
Плазменная технология позволит избежать захоронений отходов на полигонах, которые выделяют токсичные газы и жидкости. Свалки загрязняют атмосферный воздух, почву и грунтовые воды. Сжигание мусора также показало свою неэффективность. Мусоросжигающие заводы требуют регулярных крупных финансовых вложений.
Плазменная установка может перерабатывать до пяти тонн отходов в день и производить тепло- и электроэнергию. В результате сгорания отходов образуется зола в объеме 5% от общего количества мусора. Зола может быть использована в качестве удобрения в сельском хозяйстве или при производстве строительных материалов.
В октябре в Ташкенте состоится международная конференция и выставка по комплексному управлению отходами, где будет представлена новая модель пунктов приема сортированного мусора.
Сингапурские инвесторы выразили готовность также совместно реализовывать проекты в области технологий очистки сточных вод.