Dariga Nazarbayeva 2 sentyabr kuni yuqori palata majlisida yashirin ovoz berish yo‘li bilan Qozog‘iston parlamenti Senati raisi lavozimiga saylandi.
Qozog‘iston Konstitutsiyasining 58-moddasiga ko‘ra, spiker lavozimiga uning nomzodini prezident Qasim-Jomart Toqayev ilgari surdi.
Dariga Nazarbayeva 2019 yilning martida ushbu lavozimni egallagan edi. Tengrinews nashrining xabar berishicha, qayta saylov Dariga Nazarbayevaning vakolat muddati tugagani uchun Senat deputatligiga tayinlangani munosabati bilan bo‘lib o‘tdi.
Dariga Nazarbayeva 1963 yilda tug‘ilgan. M. V. Lomonosov nomidagi MDU va Kirov nomidagi QozDUni tamomlagan. Siyosiy kar’erasini 2004 yil sentyabrida Qozog‘iston parlamenti Majlisi deputatligi bilan boshlagan. 2015−2016 yillarda Qozog‘iston bosh vaziri o‘rinbosari bo‘lgan. 2016 yilning sentyabridan parlament Senati deputati, Xalqaro aloqalar, mudofaa va xavfsizlik qo‘mitasi raisi hisoblanadi.

Дарига Назарбаева на заседании верхней палаты 2 сентября путем тайного голосования избрана председателем Сената парламента Казахстана.
Согласно статье 58 Конституции Казахстана ее кандидатуру на пост спикера представил президент Касым-Жомарт Токаев.
Дарига Назарбаева занимала эту должность с марта 2019 года. Как сообщает издание Tengrinews, переизбрание связано с назначением Дариги Назарбаевой депутатом сената в связи с истечением срока полномочий.
Дарига Назарбаева родилась в 1963 году. Окончила МГУ им. М.В.Ломоносова и КазГУ им. Кирова. Политическую карьеру начала в сентябре 2004 года — депутат мажлиса парламента Казахстана. В 2015—2016 занимала должность заместителя премьер-министра Казахстана. С сентября 2016 была депутатом Сената парламента, председателем постоянного комитета по международным отношениям, обороне и безопасности.