Afg‘onistonning Hayraton stansiyasidan birinchi konteyner poyezdi Xitoyga yo‘l oldi, deya xabar qildi «O‘zbekiston temir yo‘llari» matbuot xizmati.
Yarim qayta ishlangan talk mineral toshi ortilgan 41 ta konteynerdan iborat tarkib O‘zbekiston va Qozog‘iston orqali harakatlanadi.
Eslatib o‘tamiz, iyul oyida O‘zbekiston va Afg‘oniston savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyasi yig‘ilishida o‘zaro savdo va yuk tashuvlarni jadallashtirishga kelishib olingan edi. O‘zbekiston Transport vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2019 yilda «O‘zbekiston temir yo‘llari» kompaniyasi Qozog‘istondan Afg‘onistonga bug‘doy va un tashuvlariga 20 foizlik chegirma joriy etdi, shuningdek, qo‘shni mamlakatdan tashilayotgan tijoriy yuklar uchun qo‘shimcha yig‘imlani bekor qildi.

Первый контейнерный поезд из Афганистана со станции Хайратон отправился в четверг в Китай, сообщила пресс-служба «Узбекистон темир йуллари».
Маршрут пролегает через железнодорожно-автомобильный «Мост дружбы» транзитом через Узбекистан и Казахстан. В составе поезда 41 контейнер, груженный полуобработанным камнем минерального талька.
Напомним, на заседание межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству в июле Узбекистан и Афганистан договорились активизировать взаимную торговлю и транзит грузов. По данным министерства транспорта Узбекистана, в 2019 году компания «Узбекистон темир йуллари» установила скидку в 20% на перевозку зерна и муки из Казахстана в Афганистан, а также отменила дополнительные сборы на коммерческие грузы, вывозимые из соседней страны. Для активизации транзита афганская сторона намеревалась предоставить Ташкенту номенклатуру и объемы экспорта грузов из Афганистана в Китай и страны Евросоюза.