2020/2021 o‘quv yilidan boshlab O‘zbekistonda boshlang‘ich, o‘rta va o‘rta maxsus professional ta’lim tizimida tegishli ta’lim dasturlari joriy etilgan kasb-hunar maktablari, kollejlar va texnikumlardan iborat professional ta’lim muassasalari tarmog‘i tashkil etiladi. O‘zbekiston prezidentining 6 sentyabrdagi professional ta’lim tizimini yanada takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risidagi farmonida bu haqda so‘z boradi.
Farmonga muvofiq, Ta’limning xalqaro standart tasniflagichi darajalari bilan uyg‘unlashgan yangi boshlang‘ich, o‘rta va o‘rta maxsus professional ta’lim tizimi hamda tabaqalashtirilgan ta’lim dasturlari joriy etiladigan ta’lim muassasalari tashkil etilib, mazkur dasturlar asosida tegishli kadrlar tayyorlaydigan ta’lim muassasalari ro‘yxatlari tasdiqlandi.
Bundan tashqari, jami 388 ta kasb-hunar kollejlari binolari tegishli ro‘yxatga asosan maktab sifatida foydalanilishi belgilandi. Kasb-hunar maktablarida maktablarning 9-sinf bitiruvchilariga 2 yillik kunduzgi ta’lim beriladi. Ta’lim olayotgan o‘quvchilar Davlat byudjeti hisobidan bazaviy hisoblash miqdorining bir baravari miqdorida (202730 so‘m) oylik stipendiya hamda uch mahal ovqat bilan ta’minlanadi.
Kollejlarda kamida umumiy o‘rta ma’lumotga ega bo‘lgan shaxslarga kasblar va mutaxassisliklarning murakkabligidan kelib chiqqan holda 2 yilgacha muddatda kunduzgi, kechki va sirtqi ta’lim shakllarida davlat buyurtmasi hamda to‘lov-kontrakt asosida ta’lim beriladi.
Texnikumlarda esa umumiy o‘rta ma’lumotga ega bo‘lgan shaxslarga kasblar va mutaxassisliklarning murakkabligidan kelib chiqqan holda 2 yildan kam bo‘lmagan muddatda kunduzgi, kechki va sirtqi ta’lim shakllarida davlat buyurtmasi hamda to‘lov-kontrakt asosida ta’lim beriladi.
Texnikumlarni tamomlagan bitiruvchilar o‘z sohasiga mos bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha kirish imtihonlarisiz yakka tartibdagi suhbat orqali oliy ta’lim muassasalarida 2-kursdan o‘qishini davom ettirish huquqiga ega bo‘ladi.
Kasb-hunar maktablari, kollej hamda texnikumlari Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi tomonidan boshqariladi.

С 2020/2021 учебного года в Узбекистане появится сеть образовательных учреждений, работающих по новой системе начального, среднего и среднего специального профессионального образования. Об этом говорится в указе президента Узбекистана по совершенствованию системы профессионального образования от 6 сентября.
Сеть профессиональных образовательных учреждений будет состоять из профессиональных школ, колледжей и техникумов. В их работу внедрят образовательные программы, соответствующие уровням Международной стандартной классификации образования.
Профессиональные школы будут готовить кадры из выпускников 9-х классов на основе двухлетних интегрированных программ общеобразовательных и предметов по специальности. Это начальное профессиональное образование, основанное на образовательных программах, соответствующих третьему уровню Международной классификации. Форма обучения будет дневной, учащихся обеспечат стипендией в размере однократной базовой расчетной величины (202730 сумов) и трехразовым питанием.
Колледжи будут предназначены для лиц, имеющих общее среднее образование и завершивших образовательные программы, соответствующие как минимум третьему уровню Международной классификации. Форма обучения может быть дневной, вечерней и заочной продолжительностью до двух лет, обучение будет проходить на основе государственного заказа и платного контракта.
Техникумы откроются для лиц, имеющих общее среднее образование и завершивших образовательные программы, соответствующие третьему либо четвертому уровню Международной классификации. Обучение будет дневным, вечерним и заочным продолжительностью не менее двух лет на основе государственного заказа и платного контракта.
Выпускникам техникумов, успешно закончившим средние специальные образовательные программы, предоставляется право продолжения обучения в вузах по профильным направлениям образования бакалавриата, начиная со второго курса без сдачи вступительных экзаменов на основе индивидуального собеседования.
Руководить профшколами, колледжами и техникумами будет Министерством высшего и среднего специального образования.
Документом упраздняются учебно-производственные комплексы по профессиональному обучению учащихся 10−11-х классов школ, которые были созданы при переходе на 11-летнее образование.