AQSH davlat energetika departamentining Milliy yadro xavfsizligi ma’muriyati O‘zbekiston Davlat bojxona qo‘mitasiga Afg‘oniston bilan chegaradagi «Hayraton» ko‘prigida radiatsiyani aniqlash uchun uskuna taqdim etdi. Bu haqda AQSHning Toshkentdagi elchixonasi matbuot xizmati «Gazeta.uz»ga xabar qildi.
Dushanba kuni bo‘lib o‘tgan uskunani topshirish marosimida AQSH elchisi Deniyel Rozenblyum va Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakil Ismatulla Ergashev ishtirok etdi.
Radiatsiyani aniqlovchi ushbu uskuna O‘zbekistonga muhim xalqaro chegara punktida radioaktiv material kontrabandasiga qarshi kurashda yordam beradi, deyiladi xabarda. U avtomobil va yo‘lovchilar, mobil deteksion tizimlar va qo‘l/portativ detektorlarni skanerdan o‘tkazuvchi radiatsion portal monitorlarni o‘z ichiga oladi.
Elchixonaning qayd etishicha, uskuna ko‘p yillik, ko‘p million dollarlik loyihaning birinchi fazasi bo‘lib, uning doirasida AQSH davlat energetika departamentining Milliy yadro xavfsizligi ma’muriyatiga qarashli Yadro kontrabandasini aniqlash va ushlab qolish idorasi boshqa strategik chegara o‘tish punktlarini ham radiatsion portal monitorlari bilan jihozlaydi.

Национальное управление по ядерной безопасности Министерства энергетики США передало Государственному таможенному комитету Узбекистану оборудование для обнаружения радиации на мосту «Хайратон» на границе с Афганистаном, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе посольства США в Ташкенте.
В церемонии передачи оборудования в понедельник приняли участие посол США Дэниел Розенблюм и специальный представитель президента Узбекистана по Афганистану Исматулла Иргашев.
Оборудование, предоставленное управлением, поможет Узбекистану бороться с контрабандой радиоактивных материалов в важном международном пункте пересечения границы, говорится в сообщении. Оно включает в себя радиационные портальные мониторы для сканирования движения транспортных средств и пешеходов, мобильные системы обнаружения и портативные детекторы.
Как отметили в посольстве, переданное оборудование — первая фаза многолетнего многомиллионного проекта, в рамках которого Управление по обнаружению и сдерживанию контрабанды ядерного оружия Министерства энергетики США будет оснащать другие стратегические пункты пересечения границы портальными мониторами.