Yakka tartibda va qishloq joylarda namunaviy qurilgan arzon uy-joylar uchun ipoteka kreditlarini berish shartlari o‘zgardi. Bu haqda O‘zbekiston Adliya vazirligi xabar qildi.
Endilikda, yakka tartibda va qishloq joylarda namunaviy qurilgan arzon uy-joylar uchun ipoteka kreditlari 2 yillik (2020 yil 1 yanvardan 1 yillik) imtiyozli davr bilan 20 yil (hozirgacha 6 oylik imtiyozli davr bilan 15 yilgacha) muddatga beriladi.
Shuningdek, o‘lchami 0,02 ga bo‘lgan yerda joylashgan bir qavatli 3 xonali arzon uylar va 4 qavatli arzon ko‘p kvartirali (2 va 3 xonali) uylar arzon uy-joy hisoblanadi.
Ipoteka krediti miqdori arzon uy-joy qiymatining 90 foizidan ko‘p bo‘lmagan miqdorda belgilanadi.
Bundan tashqari, ipoteka krediti 18 yoshga to‘lgan va 60 yoshdan oshmagan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolariga beriladi (hozirga qadar bunday kredit olish uchun yuqori yosh chegarasi belgilanmagan).

Условия ипотечного кредитования для строительства индивидуальных и доступных жилых домов по типовым проектам в сельской местности изменились, следует из сообщения Министерства юстиции Узбекистана.
Теперь ипотека будет предоставляться сроком на 20 лет с двухлетним (начиная с 1 января 2020 года — одногодичным) льготным периодом. До этого кредит выдавался сроком на 15 лет с шестимесячным льготным периодом.
Кроме того, одноэтажные 3-комнатные доступные жилые дома, размещаемые на земельных участках размером 0,02 га, и четырехэтажные доступные многоквартирные (2- и 3-комнатные) дома считаются доступными жилыми домами.
Размер ипотечного кредита, согласно изменениям, устанавливается в размере до 90% от сметной стоимости доступного жилого дома.
Ипотечный кредит будет выдаваться гражданам Узбекистана, которым не меньше 18 лет и не достигшим 60 лет. Раньше для получения ипотеки верхнего возрастного предела не было.