O‘zbekiston Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi «O‘zstandart» agentligiga Vazirlar Mahkamasining iste’molchilar huquqlarini himoya qilish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risidagi qarori loyihasining ayrim bandlarini qayta ko‘rib chiqishni tavsiya qildi.
«O‘zstandart» agentligi tomonidan tayyorlangan hujjat 19 sentyabr kuni jamoatchilik muhokamasi uchun e’lon qilingan bo‘lib, unda quyidagi bandlar ham o‘rin olgan:
- tegishli milliy belgi bilan markalanmagan mahsulotlar savdosini taqiqlash. Har biri bir nechta tovarni o‘z ichiga olgan 102 ta banddan iborat majburiy sertifikatlanishi lozim bo‘lgan mahsulotlar ro‘yxati;
- avval qo‘llanilgan avtomobil va qishloq xo‘jaligi texnikalari shinalari, avtotransport vositalari uchun ehtiyot qismlar, to‘qimachilik va yengil sanoat mahsulotlari, elektromaishiy texnika importini taqiqlash;
- elektr iste’mol qiluvchi mahsulotlarni olib kirishga faqatgina mamlakat hududlarida eng kamida bitta xizmat ko‘rsatish markazi bo‘lgan ishlab chiqaruvchi zavod (rasmiy diler) vakolatxonasiga ruxsat beriladi. Yangi tartib joriy etiladigan elektrotexnikalar ro‘yxatidan muzlatkichlar, konditsionerlar, ventilyatorlar, idish-tovoq va kir yuvish mashinalari, changyutkichlar, uyali aloqa vositalari va boshqalar o‘rin olgan.
Yangi tartiblar qaror loyihasi qabul qilingan taqdirda. 2020 yilning 1 yanvaridan kuchga kiradi.
«O‘rganish natijalari bo‘yicha, hujjat loyihasida yuridik va jismoniy shaxslarni, tadbirkorlik sub’ektlarini manfaatlariga zid keluvchi shuningdek raqobat muhitiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan holatlar nazarda tutilgani aniqlandi», — deyiladi qo‘mita xabarida.
Xususan, loyihaning 2 bandida mahsulotni sertifikatsiya qilishda mahsulotning aynan shu turi uchun akkreditatsiyadan o‘tgan sinov laboratoriyasi (sinov turi) yo‘q bo‘lgan taqdirda, sertifikat beruvchi organ natijalarni haqqoniyligini ta’minlash imkoniyatiga ega bo‘lgan sinov shartlarini, sinov o‘tkaziladigan joyni belgilashi mumkin deb aytilgan.
Qo‘mitaning fikricha,sertifikatsiya beruvchi organning ihtiyoriga qarab sinov laboratoriyasini tanlash, hamda buyurtmachining ishtirokisizsinov shartlarini belgilashkorrupsiyaga olib kelishi mumkin. Bu borada qo‘mita tomonidan sertifikat beruvchi organ buyurtmachi bilan kelishgan holda sinovlarni o‘tkazish imkoniyati, joyi va shartlarini belgilashi maqsadga muvofiq bo‘lishi to‘g‘risida taklif berildi.
Yuqorida qayt etilganlardan kelib chiqqan holda, loyihada nazarda tutilgan shartlar ishlab chiqaruvchi zavodning xarajatlarini ko‘payishi, bozor ishtirokchilarining sonini qisqarishi, shuningdek iste’molchilarning manfaatlariga ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini hisobga olgan holda, Qo‘mita tomonidan ushbu bandni chiqarib tashlash taklif qilindi.
Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi tomonidan hujjat loyihasini ishlab chiqaruvchi — «O‘zstandart» agentliga o‘zining tegishli takliflarini taqdim etdi.

Антимонопольный комитет Узбекистана рекомендовал агентству «Узстандарт» пересмотреть отдельные пункты в проекте постановления Кабинета Министров о дополнительных мерах по защите прав потребителей.
Документ, подготовленный «Узстандартом», вынесен на обсуждение 19 сентября и содержит ряд предложений, среди которых:
• запрет продажи продукции, не маркированной национальным знаком соответствия. Перечень продукции, подлежащей обязательной сертификации, состоит из 102 пунктов, каждый из которых включает несколько товаров;
• запрет на импорт бывших в употреблении автомобильных и сельскохозяйственных шин, запасных частей для автотранспортных средств, продукции текстильной и легкой промышленности, электробытовой техники;
• ввоз энергопотребляющей продукции разрешается официальным представителям завода производителя (официальным дилерам) только при наличии не менее одного сервисного центра в регионах страны. В список электротехники, на которую может распространиться новый порядок, вошли: холодильники, вентиляторы, кондиционеры, посудомоечные и стиральные машины, пылесосы, сотовые аппараты и другие.
Новые правила вступят в силу с 1 января 2020 года в случае принятия проекта постановления.
«Проектом предусматривается ряд случаев, которые могут затронуть интересы физических и юридических лиц, субъектов предпринимательства, а также способны воздействовать на конкурентную среду», — говорится в сообщении АМК.
В комитете предложили исключить из документа пункт о ввозе электротехники официальными дилерами только при наличии сервисного центра. Такие меры могут привести к дополнительным затратам завода производителя, сокращению участников рынков, а также затрагивают интересы потребителей, отметили в АМК.
В проекте постановления правительства, разработанном «Узстандартом», также указывается, что при отсутствии на момент сертификации аккредитованной испытательной лаборатории (центра) по данному виду продукции (виду испытаний) орган по сертификации может определить возможность, а также место и условия испытаний, обеспечивающие объективность их результатов.
По мнению комитета, выбор испытательной лаборатории по усмотрению органа по сертификации, а также определение условия испытаний без участия заказчика может привести к коррупции. АМК предложил определить возможность, место и условия испытаний органом по сертификации по согласованию с заказчиком.
Рекомендации о пересмотре указанных пунктов направлены разработчику проекта — агентству «Узстандарт», сообщили в Антимонопольном комитете. Обсуждение документа продлится до 3 октября.