Ma’lumotlarga ko‘ra, 30 sentyabrda maktabga kelgan o‘quvchilar soni 217 nafarni tashkil etgan. Tushlik paytida 75 nafar o‘quvchi hamda 7 nafar o‘qituvchi ovqatdan zaharlangan.
Soat 19:00 holatiga ko‘ra zaharlanganlardan 12 nafar o‘quvchi viloyat ko‘p tarmoqli bolalar shifoxonasiga, 14 nafar o‘quvchi va 3 nafar o‘qituvchi Respublika shoshilinch tez tibbiy yordam markazi Andijon filialiga hamda 49 nafar o‘quvchi va 4 nafar o‘qituvchi viloyat yuqumli kasalliklar shifoxonasiga olib kelingan.
Hozirda zaharlangan o‘quvchi va o‘qituvchilar shifokor nazoratida bo‘lib, ularning sog‘lig‘i yaxshilanmoqda.

В негосударственном образовательном учреждении Zahiriddin Muhammad Bobur Universal Academy в Андижане произошло массовое пищевое отравление, сообщила пресс-служба Министерства народного образования Узбекистана.
Инцидент произошел 30 сентября, когда в школе насчитывалось 217 учащихся. Во время обеда отравились 75 учащихся и 7 преподавателей.
По данным на 19:00 12 учащихся находились в областной многопрофильной детской больнице, 14 учащихся и 3 преподавателя — в Андижанском филиале Республиканского центра экстренной медицинской помощи, 49 учащихся и 4 преподавателя — в областной инфекционной больнице.