O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Tergov departamenti tomonidan avtomobillarni bo‘lib-bo‘lib to‘lash orqali sotish faoliyati bilan shug‘ullanuvchi Avto oltimish oy kompaniyasining mansabdor shaxslari va boshqalarga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Bu haqda IIV matbuot xizmati xabar qildi.
Jinoyat ishi UzAuto Motors murojaati asosida Jinoyat kodeksining 188−1-moddasi 1-qismi, ya’ni pul mablag‘larini va boshqa mol-mulkni jalb etishga doir noqonuniy faoliyatini tekshirish maqsadida qo‘zg‘atilgan.
Jinoyat ishi yuzasidan olib borilayotgan dastlabki tergov harakatlari davomida fuqarolarning mol-mulkini jinoiy tajovuzdan himoyalash va kompaniya faoliyatining shaffofligini o‘rganish maqsadida, moliya-xo‘jalik faoliyati hujjatli taftishni o‘tkazish yo‘li bilan tekshiriladi.
IIVning qayd etishicha, tadbirkorlik sub’ektining nazorat kirim-chiqim operatsiyalari nazoratga olinadi, lekin faoliyati to‘xtatib qo‘yilmaydi.
«Taftish yakuniga ko‘ra, mazkur jamiyat mansabdor shaxslari va boshqalarning harakatlariga huquqiy baho berilib, jinoyat ishi bo‘yicha yakuniy qaror qabul qilinadi», — deyiladi xabarda.
Tadbirkorlik sub’ektlari yagona davlat reyestri ma’lumotlariga ko‘ra, Avto oltmish oy kompaniyasi may oyida Toshkentning Olmazor tumanida ro‘yxatga olingan. Uning ustav jamg‘armasi 525 mln so‘mni tashkil etib, faoliyat turi — yengil avtomobillar va yengil motorli transport vositalarini ijaraga berish va lizingi.

Следственный департамент при Министерстве внутренних дел Узбекистана возбудил уголовное дело в отношении должностных лиц компании Avto oltmish oy (Avto 60 oy), занимающейся предоставлением автомобилей в рассрочку, сообщила пресс-служба МВД.
Дело открыто по обращению UzAuto Motors по части 1 статьи 188−1 (незаконная деятельность по привлечению денежных средств и (или) иного имущества) Уголовного кодекса.
Во время предварительного расследования планируется проведение ревизии финансово-хозяйственной деятельности компании. В головном офисе Avto oltmish oy и ее региональных филиалах проводятся обыски «в целях обнаружения и изъятия всех бухгалтерских документов».
В МВД отметили, что приходные и расходные операции будут взяты под контроль, при этом финансово-хозяйственная деятельность компании приостановлена не будет.
«По результатам ревизии будет дана правовая оценка деятельности должностных лиц данного общества и других, а также принято заключительное решение по уголовному делу», — отмечается в сообщении.
Согласно данным Единого государственного реестра субъектов предпринимательства, компания Avto oltmish oy была зарегистрирована в Алмазарском районе Ташкента в мае. Ее уставной фонд составляет 525 млн сумов, вид деятельности — аренда и лизинг легковых автомобилей и легких моторных транспортных средств.