Shanba kuni Oliy Majlis Senati 23-yalpi majlisida O‘zbekiston sudyalarining maxsus kiyimi tavsifi va namunasini ko‘rib chiqdilar hamda tasdiqladilar, deya xabar qildi parlament yuqori palatasi matbuot xizmati.
Sudyalarning maxsus kiyimlarini ishlab chiqish bo‘yicha topshiriq 2019 yilgi Davlat dasturidan o‘rin olgan edi, deb yozmoqda Norma.uz. Uni amalga oshirish uchun davlat byudjetidan 500 mln so‘m ajratildi.
Forma Sudyalar oliy kengashi tomonidan Konstitutsion va Oliy sud bilan hamkorlikda ishlab chiqildi. Unda milliy an’analar va xorijiy davlatlari: AQSH, Germaniya, Fransiya, Buyuk Britaniya, Rossiya, Qozog‘iston va boshqa mamlakatlarning muvaffaqiyatli tajribalariga e’tibor qaratildi.
Konstitutsion sud sudyalari uchun to‘q olcharang, qolgan sudyalar uchun esa to‘q ko‘k rang tanlandi. 70 foiz jundan tayyorlangan sudyalik maxsus kiyimi to‘plami maxsus kiyim, manishka va ipak bo‘yinbog‘-plastrondan iborat. Ular sudyalarning individual tana o‘lchamlari bo‘yicha, faqatgina sudyalik guvohnomasi asosida buyurtmaga qabul qilinishi mumkin.
Sudyalik maxsus kiyimining to‘plami uchun ishlatiladigan mato qishki va yozgi holati bo‘yicha o‘zgarishi mumkin, shuningdek, sudyalik maxsus kiyimining foydalanish muddati 2 yil etib belgilangan.

Сенат Олий Мажлиса на 23-м пленарном заседании в субботу утвердили описание и образец специальной одежды судей Узбекистана, сообщила пресс-служба верхней палаты парламента.
Поручение по разработке судейской спецодежды содержится в Госпрограмме на 2019 год, пишет Norma.uz. На его реализацию из госбюджета будет выделено 500 млн сумов.
Форма разработана Высшим судейским советом совместно с Конституционным и Верховным судом. Во внимание были приняты национальные традиции и успешный опыт зарубежных стран: США, Германии, Франции, Великобритании, России, Казахстана и других.
Для судей Конституционного суда выбран темно-вишневый цвет, для остальных судей — темно-синий. Комплект включает состоящие на 70% из шерсти мантию и манишку, а также шелковый галстук-пластрон. Ткани и состав комплекта могут варьироваться в зависимости от сезона (зима-лето).
Изготавливаться форма будет по индивидуальным меркам судьи по предъявлении им своего служебного удостоверения. Срок использования (ношения) одного комплекта — 2 года, отмечает Norma.uz.