Prezident Shavkat Mirziyoyev Angor tumanidagi «Angor Surxon g‘ururi» paxta-to‘qimachilik klasteri dalasida paxta hosilini ko‘zdan kechirdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Davlat rahbari bu haqda 2018 yil yanvarda viloyatga safari chog‘ida ko‘rsatmalar bergan edi. Shu asosida Surxondaryoda 6 ta to‘qimachilik klasteri tashkil etildi. Ular jami paxta maydonining 67 foizdan ziyodini qamrab olgan. 2020 yilda bu ko‘rsatkichni 100 foizga yetkazish rejalashtirilgan.
Klaster tizimi sohaga zamonaviy texnologiyalar va innovatsion ishlanmalarni joriy qilishda muhim omil bo‘lmoqda. «Angor Surxon g‘ururi» mas’uliyati cheklangan jamiyatida ham yangi ish uslubi asosida hosildorlik va mahsulotlarning raqobatbardoshligi oshirilmoqda. Klasterning jami maydoni 9 ming 180 gektar bo‘lib, shundan 8 ming 100 gektaridan ko‘prog‘iga ekin ekiladi. Jumaladan, bu yil qariyb 5 ming gektar yerda ingichka tolali paxta yetishtirilgan.
O‘zbekiston olimlari tomonidan yaratilgan «Surxon-14», «Surxon-16» navlari ikki yil mobaynida tajribadan o‘tkazildi. Ingichka tolali bu nav ekstremal ob-havo sharoitlariga, suvsizlik, garmsel va zararkunda hasharotlarga chidamliligi, ertapisharligi bilan ahamiyatli. Tolasining uzunligi, pishiqligi, tekstilbopligi jahon bozorida xaridorgir hisoblanadi. Boshqa navlar bilan mehnat va resurs sarfi bir xil bo‘lgani holda ingichka tolaning iqtisodiy samaradorligi 60 foiz ko‘p bo‘ladi.
«Biz yerimizga, sarflanayotgan xarajatga nisbatan kam hosil olyapmiz. Nav bilan, ilmiy agrotexnika bilan shug‘ullanmay qo‘ygandik. Mehnat unumdorligi, manfaatdorlik past edi. Aslida yerga mehr bergan inson boy bo‘lishi kerak. Bizning maqsadimiz shu. Ilm bo‘lmasa, rivojlanish bo‘lmaydi», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yana bir muhim omil — bu yil zararkunanda hasharotlarga qarshi kurashish uchun davlat byudjetidan 120 milliard ajratilgan edi. Jumladan, Surxondaryo viloyatida bu ishlarga 13 milliard so‘m yo‘naltirildi.
Shu yerda bo‘lgan muloqot chog‘ida fermer va mutaxassislar bu choralar yaxshi natija berganini, mo‘l hosil saqlab qolinganini bildirishdi.
Prezident ingichka tolali g‘o‘za navlarini ko‘paytirish va ekin maydonlarini kengaytirish, olimlarni rag‘batlantirish bo‘yicha topshiriqlar berdi. Klasterlar faoliyatini rivojlantirish istiqbollari to‘g‘risida aytib o‘tildi.
«Endi hamma klasterlar chorvachilik komplekslari tashkil qiladi. Chunki ularda ozuqa bazasi bor. Chorvachilik rivojlansa, go‘sht, sut arzon bo‘ladi. Bu xalqimiz farovonligi, bolalarimiz salomatligi uchun muhim», — dedi davlat rahbari.
Bugungi kunda klasterda 900 dan ziyod ishchi va mutaxassis mehnat qilmoqda. Kelgusida qayta ishlashni kengaytirish orqali yanada ko‘p ish o‘rni ochish rejalashtirilgan.

Президент Шавкат Мирзиёев в Ангорском районе ознакомился с урожаем хлопчатника, выращенным на поле текстильного кластера «Ангор Сурхон гурури», сообщила пресс-служба главы государства.
Кластер располагает 9100 га площадей, из них возделываются более 8100 га. В этом году почти на 5000 га выращен хлопчатник тонковолокнистых сортов.
В последние два года здесь испытываются сорта «Сурхон-14» и «Сурхон-16», разработанные учеными Узбекистана. Они стойки к экстремальным погодным условиям, нехватке воды, гармсилям и вредителям, а также рано поспевают.
Как отмечает пресс-служба, такой хлопок востребован на мировом рынке благодаря длине и прочности волокна, а его экономический эффект на 60% выше по сравнению с другими сортами при равном приложении труда и расходе ресурсов.
В этом году на решение еще одного актуального вопроса — борьбу с насекомыми-вредителями — из государственного бюджета было выделено 120 млрд сумов. В частности, в Сурхандарьинской области на эти цели было направлено 13 млрд сумов.
«Мы получаем урожай меньше, чем способна дать наша земля, меньше, чем было вложено ресурсов. Мы прекратили заниматься сортами, научной агротехникой. Упала производительность труда, снизилась заинтересованность. А ведь человек, усердно трудящийся на земле, должен быть богатым. В этом наша цель. Без науки не будет развития», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент поручил расширить выращивание тонковолокнистого хлопчатника, поощрить ученых. Говорилось также о перспективах развития кластеров.
«Отныне все кластеры организуют животноводческие комплексы, ведь у них есть кормовая база. Если будет развиваться животноводство, мясо и молоко будут доступными. Это очень важно для благополучия нашего народа, здоровья наших детей», — сказал глава государства.
Сегодня в кластере трудятся более 900 человек. Всего в Сурхандарье организовано шесть таких кластеров, они охватывают более 67% хлопковых полей региона. В 2020 году намечено довести этот показатель до 100%.