O‘zbekiston ichki ishlar vaziri matbuot kotibi Shoxhur G‘iyosov Toshkentda propiska tartiblarining soddalashtirilishi huquqni muhofaza qilish organlari faoliyati samaradorligini oshirishi mumkinligini ma’lum qildi.
Payshanba kuni Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida huquqshunos va bloger Xurshudbek Xudoyberdiyev ichki ishlar organlari poytaxtda doimiy propiska bekor qilingan taqdirda xavfsizlikni ta’minlay oladimi, degan savolni berdi.
Avvalroq Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati, «Milliy tiklanish» Demokratik partiyasi a’zosi Akmaljon Umirzoqov yirik shaharlarda fuqarolarni ro‘yxatga olish qattiq nazorat qilinmasa, jinoyatchilik darajasi ortib ketishi mumkinligini ma’lum qilgan edi.
«Biz uchun qanchalik sodda bo‘lsa shuncha yaxshi. Chunki propiska tizimi soddalashsa, u holda biz hozirda biz nazardan chetda qoldirayotgan huquqbuzarliklar haqida bilamiz. Fuqaro shuni tushunishi kerak: bu — to‘g‘ri, bu esa — yo‘q. Xodim ham buni tushunishi kerak. Soddalashtirish — yengillashtiradi», — dedi IIV OAV va jamoatchilik bilan aloqalar boshqarmasi boshlig‘i.

В Узбекистане могут отменить требование выдаче паспорта по месту постоянной прописки. Об этом на пресс-конференции в четверг сообщил заместитель начальника Главного управления миграции и оформления гражданства МВД Нодир Зиёев.
Сегодня для получения паспорта гражданин должен обратиться в орган внутренних дел по месту постоянной прописки. В ГУМиОГ рассматривают вопрос отмены этой привязки.
«Это уместный вопрос, он стоит у нас на повестке. Мы сейчас работаем над этим. В ближайшее время внесем предложения, чтобы паспорт можно было получить не только по месту постоянной прописки, но и по месту временной», — отметил Нодир Зиёев.
С 16 октября по решению Центрального банка в Узбекистане отменено требование обращения в банк за получением кредита по месту прописки.