O‘zbekiston prezidenti 16 oktyabr kuni 14 avgustda Oliy Majlis Qonunchilik palatasida qabul qilinib, 11 oktyabrda Senat tomonidan ma’qullangan «Metsenatlik to‘g‘risida"gi qonunni imzoladi.
Hujjatga ko‘ra, metsenatlik, bu — madaniyat va san’at, shuningdek ilm-fan, ta’lim, ma’rifat hamda madaniyat va san’atni rivojlantirish bilan bog‘liq boshqa faoliyat sohasida jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan amalga oshiriladigan homiylik faoliyati.
Metsenatlik faoliyati doirasida metsenatlar tomonidan beg‘araz yoki imtiyozli shartlar asosida metsenatlik ko‘magini oluvchilarga beriladigan mol-mulk, shuningdek ular uchun bajariladigan ishlar, ko‘rsatiladigan xizmatlar va qo‘llab-quvvatlashning boshqa turlari metsenatlik ko‘magi bo‘lishi mumkin.
Davlat tomonidan metsenatlarga soliqlar va boshqa majburiy to‘lovlar hamda tariflar bo‘yicha imtiyozlar va preferensiyalar berilishi mumkin. Shuningdek, metsenatlar davlat mukofotlari yoki boshqa mukofotlar bilan taqdirlanishi, ularning nomlari abadiylashtirilishi mumkinligiko‘zda tutilgan.
Avvalroq Senat matbuot xizmati metsenatlik faoliyatini homiylik yo‘nalishlaridan biri ekani, unga nisbatan «Homiylik to‘g‘risida"gi qonunda ko‘zda tutilgan hamda O‘zbekiston Soliq kodeksining 159, 211, 308 va 324-moddalari belgilab qo‘yilgan imtiyozlar taalluqli ekanini ma’lum qilgan edi.
Avval xabar qilinganidek, «Metsenatlik to‘g‘risida"gi qonunning dastlabki loyihasida metsenatlarni rag‘batlantirish bo‘yicha aniq mexanizmlar o‘rin olgan edi. 1000 dollardan boshlanadigan homiylik yordamlarining soliqqa tortiladigan bazasidan 75 foizi, biroq har yillik soliqqa tortiladigan daromadning 15 foizidan ortiq bo‘lmagan miqdorda olib qolish imkoniyatini berish taklif etilgan edi. O‘zbekistonning milliy qadriyati hisoblangan ko‘chmas mulk yoki madaniy qimmatliklar taqdim etilgan taqdirda, metsenat uchun soliqqa tortilmaydigan daromad miqdori 35 foizgacha oshirilishi mumkin edi.

Президент Узбекистана 16 октября подписал закон «О меценатстве», принятый Законодательной палатой Олий Мажлиса 14 августа и одобренный Сенатом 11 октября.
Согласно документу, меценатство — это благотворительная деятельность физических и юридических лиц в сфере культуры и искусства, а также науки, образования и просвещения.
Меценатской поддержкой может стать передача имущества получателям, а также выполнение для них работ или услуг на безвозмездной основе или льготных условиях.
Государство может поддерживать меценатов льготами и преференциями по налогам и другим обязательным платежам и тарифам, присуждением им наград или увековечением их имен.
Ранее пресс-служба Сената уточнила, что поскольку меценатская деятельность является одним из направлений благотворительности, на нее распространяются льготы закона «О благотворительности», которые определены в статьях 159, 211, 308 и 324 Налогового кодекса Узбекистана.
Как мы писали ранее, первоначально проект закона «О меценатстве» включал конкретный механизм по стимулированию меценатов. Предлагалось предоставить им возможность вычитать из налогооблагаемой базы 75% спонсорской помощи на сумму от 1000 долларов, но не более 15% от общей ежегодной налогооблагаемой прибыли. А при предоставлении недвижимого имущества или культурных ценностей, составляющих национальное достояние Узбекистана, размер необлагаемой налогом прибыли для мецената мог быть увеличен до 35%.