O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov va prezident Administratsiyasi rahbari Zaynilobiddin Nizomiddinov ishtirok etgan Xalq deputatlari Qashqadaryo viloyati kengashining navbatdan tashqari sessiyasida tashkiliy masala ko‘rib chiqildi.
2018 yil noyabridan Jizax viloyatining Sharof Rashidov tumani hokimi, undan avval esa bosh vazir o‘rinbosari, qishloq va suv xo‘jaligi vaziri hamda Samarqand viloyati hokimi lavozimlarida faoliyat ko‘rsatgan Mirzayev Zoyir Toirovich Qashqadaryo viloyat hokimi vazifasini bajaruvchi etib tayinlandi.
Viloyat hokimligi matbuot xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, viloyat hokimining birinchi o‘rinbosari Xurram Jo‘rayev hamda qishloq va suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Baxtiyor Rajabov ham vazifasidan ozod qilingan.
O‘tgan yilning yanvarida Qashqadaryo viloyati прокурори lavozimiga tayinlan Botir Yusupov lavozimidan ozod qilinib, 2018 yil fevralidan O‘zbekiston bosh prokurorining birinchi o‘rinbosari, avval esa Qoraqalpog‘iston bosh prokurori o‘rinbosari va prokurori lavozimlarida faoliyat ko‘rsatgan Erkaboy Tojiyev uning o‘rniga tayinlandi.
Bunga qadar Surxondaryo viloyati IIB boshlig‘i lavozimida ishlab kelgan Shuhrat Sotiboldiyev viloyat IIB rahbari bo‘ldi. U 2016 yil fevralidan buyon ushbu lavozimda xizmat qilib kelayotgan Dilshod Tursunboyev o‘rniga tayinlandi.
Viloyat Davlat soliq boshqarmasi boshlig‘i Ravshan Nasimov o‘rniga Azamat Bozorov tayinlandi.
Bundan tashqari, Qarshi, Chiroqchi va Mirishkor tumanlari hokimlari faoliyatidagi kamchiliklar, Kitob tumani hokimi esa salomatligi sababli vazifasidan ozod etildi.
Jamshid Fozilov o‘rniga Kasbi tumani hokimi bo‘lib ishlab kelayotgan Nurmo‘min Xolboyev Qarshi hokimi bo‘ldi.
Vazifasidan ozod qilingan Qashqadaryo viloyati hokimining birinchi o‘rinbosari Xurram Jo‘rayev Rustam Jo‘raqobilov o‘rniga Chiroqchi tumaniga hokim bo‘ldi.
Qishloq va suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha hokim o‘rinbosari lavozimidan ozod qilingan Baxtiyor Rajabov esa avvalroq dumbul o‘g‘irlagan erkakni haqorat qilgan Ravshan Komilov o‘rniga Mirishkor tumaniga hokim etib tayinlandi.
“Mikrokreditbank” Qashqadaryo viloyat filiali boshlig‘i o‘rinbosari Alisher Zokirov Kitob tumani hokimi bo‘ldi. Tumanning sobiq rahbari Rustam Sa’dullayev salomatligidagi muammolar sababli lavozimini tark etdi.

Хоким Кашкадарьинской области Зафар Рузиев, занимавший эту должность с 2013 года, а также руководители УВД, прокуратуры и налоговой службы области, освобождены от должностей в субботу. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе областной администрации.
Организационный вопрос был рассмотрен на внеочередном заседании кенгаша народных депутатов области, в котором приняли участие премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов и руководитель Администрации президента Зайнилобиддин Низомиддинов.
Новым главой области с приставкой и. о. стал Зойир Тоирович Мирзаев, с ноября 2018 года работавший хокимом Шараф-Рашидовского района Джизакской области, а ранее занимавший посты вице-премьера, министра сельского и водного хозяйства и хокима Самаркандской области. Он был отстранен от должности заместителя премьер-министра в октябре 2018 года, когда в социальных сетях распространилась фотография, на которой шестеро мужчин стоят, опустив головы, в арыке по колено в воде.
По данным пресс-службы администрации области, от должностей освобождены также первый замхокима области Хуррам Джураев и замхокима по вопросам сельского и водного хозяйства Бахтиёр Ражабов. Они стали хокимами районов.
Новым первым замхокима стал Уткир Бутаев, до этого работавший заместителем председателя Торгово-промышленной палаты.
Заместители хокима области по вопросам инвестиций, инноваций, содействия приватизированным предприятиям и развития малых промышленных зон и туризма Ойбек Шагазатов и по вопросам развития промышленности, капитального строительства, коммуникаций и коммунального хозяйства Сирожиддин Азизов получили предупреждения. Зойир Мирзаев должен подготовить предложение в Администрацию президента об их дальнейшей работе на своих должностях или увольнении.
Прокурором Кашкадарьинской области вместо Ботира Юсупова, назначенного на эту должность в январе прошлого года, стал Эркабай Таджиев, с февраля 2018 года работавший первым заместителем генерального прокурора Узбекистана, а ранее — заместителем генпрокурора и прокурором Каракалпакстана.
Шухрат Сотволдиев и Абдувохид Исмоилов.
Начальником УВД области стал полковник Шухрат Сотволдиев, до этого работавший начальником УВД Сурхандарьинской области. Он сменил Дильшода Турсунбаева, назначенного на этот пост в феврале 2016 года. Полковник Абдувохид Исмоилов освобождён от должности начальника Главного управления профилактики правонарушений и назначен начальником УВД Сурхандарьи.
Начальником Государственного налогового управления области вместо Равшана Насимова стал Азамат Бозоров, занимавший должность начальник ГНУ Навоийской области.
Кроме того, постов лишились хокимы Карши, Чиракчинского и Миришкорского районов — за недостатки в работе и Китабского района — по состоянию здоровья.
Уволены также прокурор Нишанского района Абдурайхон Мухаммадиев и главы УВД Миришкорского и Дехканабадского районов.