O‘zbekiston xalq ta’limi vaziri Sherzod Shermatov 7 noyabr kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida mamlakatda jismoniy shaxsning shaxsiy identifikatsiya raqami (JSHSHIR) bo‘yicha maktab o‘quvchilarini identifikatsiya qilish tizimini joriy etish yuzasidan olib borilayotgan ishlar to‘g‘risida ma’lumot berdi.
Prezidentning 2018 yildagi qarori bilan 2020 yil 1 yanvardan boshlab bank va boshqa tizimlar bilan integratsiya qilingan o‘quvchilar identifikatsiya kartalarini berish yo‘lga qo‘yilishi lozim.
Vazir joriy yildan bitiruvchi o‘quvchilarga maktabni tamomlaganlik to‘g‘risidagi shahodatnomalar pasportlaridagi JSHSHIRni o‘z ichiga olgan bitiruvchilar ma’lumotlar bazasi asosida taqdim etilgani aytib o‘tdi. Bu kelgusida bitiruvchilarning qaysi OTMlarga kirganini maktablar kesimida tahlil qilishga imkon beradi.
«OpenEMIS (ta’limni boshqarishning ochiq axborot tizimi — tahr.) tizimi joriy etish vaqtida biz har bir o‘quvchi uchun alohida o‘ziga xos kod tayinlaymiz. Uni JSHSHIR deb atamaymiz, chunki hozircha qonuniy asoslari yo‘q… Biz hozircha ota-onalarning JSHSHIRlaridan foydalanamiz. Pasport olishi bilan ularning JSHSHIRlarini tizimga kiritamiz», — dedi Sherzod Shermatov.
«Parallel ravishda to‘lov tizimini joriy etish uchun bank sohasi bilan ishlayapmiz. Biz bu g‘oyani EDUcard sifatida boshladik. Hozir ID-kartalar o‘rniga bola osonroq foydalanishi mumkin bo‘lgan boshqa nimanidir joriy etishni o‘ylamoqdamiz. Nima uchun? Chunki ota-onalar bolalariga pul berishadi. Bola bu pulni tushlik yoki, deylik kanselyariya mahsulotlari sotib olish uchun emas, balki boshqa maqsadlar uchun ishlatmoqda. Alohida EDUcard to‘lov tizimining joriy etilishi esa ota-onalarda farzandlari ushbu mablag‘larni faqat maqsadli ishlatishiga ishonch hosil qilishga imkon beradi», — dedi vazir.
Sherzod Shermatov to‘lov tizimiga bosqichma-bosqich bolalar uchun xizmatlar taqdim etuvchi barcha provayderlarning qo‘shilishini ham ma’lum qildi. Ushbu loyiha konsepsiyasi tayyor, hozirda sarmoyadorlar bilan muzokaralar olib borilmoqda.

Министр народного образования Узбекистана Шерзод Шерматов на пресс-конференции 7 ноября рассказал о работе по внедрению в стране идентификации учащихся школ по персональному идентификационному номеру физического лица (ПИН ФЛ).
Новая система, предусматривающая выдачу идентификационных карт учащихся, с возможностью их интеграции с банковскими и другими системами, разрабатывается согласно постановлению президента от 2018 года и должна быть запущена с 1 января 2020 года.
Министр сообщил, что в этом году аттестаты об окончании школы впервые выдавались на основе базы данных выпускников, содержащей ПИН ФЛ согласно их паспортам. Это позволит в дальнейшем анализировать в разрезе школ, в какие вузы поступают выпускники.
«Во время внедрения OpenEMIS (открытая информационная система управления образованием — ред.) мы присваиваем каждому ученику уникальный код. Не будем его называть ПИН ФЛ, потому что пока нет законодательной основы… Мы пока используем ПИН ФЛ родителей. А как только он получает паспорт — это уже наши выпускники, — мы их ПИН ФЛ вводим в систему», — сказал Шерзод Шерматов.
«Параллельно работаем с банковской сферой для внедрения систем оплаты. Мы начинали эту идею как EDUcard. Сейчас думаем вместо ID-карты сделать что-нибудь, что ребенку было бы легче использовать. Для чего? Родители дают деньги детям. Ребенок может использовать эти средства не для того, чтобы купить обед, или, скажем, канцтовары, а для других целей. Создание отдельной системы оплаты EDUcard позволит родителям быть уверенными, что ребенок использует эти средства только по назначению», — объяснил министр.
Шерзод Шерматов также пояснил, что постепенно к системе оплаты смогут подключаться все провайдеры услуг для детей. Концепция этого проекта готова, ведутся переговоры с потенциальными инвесторами.