O‘zbekiston Davlat bojxona qo‘mitasi Turkiya bojxona xizmatiga soddalashtirilgan bojxona yo‘lagini tashkil etish to‘g‘risidagi xalqaro shartnomani tayyorlashni tezlashtirishni taklif qildi. Bu haqda DBQ matbuot xizmati xabar berdi.
Shu munosabat bilan 11−12 noyabr kunlari Toshkentda O‘zbekiston va Turkiya bojxona xizmatlari rahbarlari ishtirokidagi 2018 yil aprelida tuzilgan Qo‘shma bojxona kengashining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilish DBQ raisi Murodjon Azimov va Turkiya savdo vaziri o‘rinbosari — bojxona xizmati rahbari Riza To‘na Turag‘ay ishtirokida o‘tkazildi. Tadbir davomida ikki davlat bojxona xizmatlarining shartnomaviy bazasini mustahkamlashga alohida e’tibor qaratildi.
«O‘zbekiston Respublikasi Hukumati bilan Turkiya Respublikasi Hukumati o‘rtasida soddalashtirilgan bojxona yo‘lagini tashkil etish to‘g‘risidagi xalqaro shartnoma loyihasi yuzasidan ichki kelishuvga doir zaruriy tartib-taomillarni ham boshlab yuborish lozimligi qayd etildi», — deyiladi qo‘mita xabarida.
DBQ ma’lumotlariga ko‘ra, keyingi yillarda ikkala mamlakat ishbilarmonlari tomonidan 750 dan ziyod qo‘shma korxona tashkil etildi, o‘zaro savdo hajmi ikki barobarga ortdi. Jumladan, 2019 yilning o‘tgan 10 oyi yakunlari bo‘yicha o‘zaro tovar aylanmasi hajmi salkam 1,97 mlrd dollarni tashkil etdi. Bu esa o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 26,9% ga ko‘p demakdir.
O‘zbekiston tomoni ikkala mamlakat bojxona xizmatlari o‘rtasida tovarlar va transport vositalari to‘g‘risida dastlabki ma’lumot almashishni tashkil etish bo‘yicha hamda statistika sohasida uslubiy va axborot hamkorlik qilish yuzasidan shartnomalar tuzish tashabbusini ham bildirdi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar bojxona sohasida huquqni muhofaza qilish masalalarida hamkorlik qilish bo‘yicha Ishchi guruh uchrashuvini o‘tkazishga, qisqa muddatda 2020−2021 yillarga mo‘ljallangan o‘zaro harakatlar Rejasini ishlab chiqish, unda asosiy e’tiborni kontrabanda, giyohvandlik vositalari, odam savdosi va boshqa bojxona huquqbuzarliklariga qarshi kurash kabi yo‘nalishlarga qaratishni kelishib oldilar.

Государственный таможенный комитет (ГТК) Узбекистана предложил коллегам из Турции активизировать подготовку межправительственного соглашения о создании упрощенного таможенного коридора, сообщила пресс-служба ГТК.
В Ташкенте состоялось первое заседание объединенного таможенного совета руководителей таможенных служб Узбекистана и Турции, созданного еще в апреле 2018 года. Его провели председатель ГТК Муротжон Азимов и заместитель министра торговли — руководитель таможенной службы Турции Риза Тун Турагай. В ходе заседания внимание было уделено укреплению договорной базы двух ведомств.
«Необходимо начать необходимые процедуры для внутреннего согласования проекта международного соглашения между правительствами Узбекистана и Турции о создании упрощенного таможенного коридора», — говорится в сообщении по итогам заседания.
По данным ГТК, в настоящее время в Узбекистане создано более 750 предприятий с участием турецких компаний, а по итогам января-октября 2019 года объем двусторонней торговли вырос на 26,9% по сравнению с аналогичным периодом 2018 года до 1,97 млрд долларов.
Узбекистан также предложил заключить межведомственные соглашения о представлении и об обмене предварительной информацией о товарах и транспортных средствах, а также о методическом и информационном сотрудничестве в области статистики.
По итогам встречи таможенники двух стран договорились разработать план действий на 2020−2021 годы в правоохранительной деятельности, сосредоточив особое внимание на таких сферах, как контрабанда, наркотики, торговля людьми и другие таможенные правонарушения, добавили в ГТК.