Transport vositalari haydovchilarining to‘sqinliksiz harakat qilish huquqidan foydalanadigan transport vositalarining o‘tib ketishiga xalaqit bergani uchun jarima miqdorini eng kam ish haqining 5 dan 10 barobarigacha oshirish taklif qilinmoqda. O‘zbekiston IIV Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 128−5- moddasiga tuzatishlar kiritishni taklif qildi.
Yo‘l harakati qoidalarining 21-bandiga muvofiq, yalt-yalt etuvchi ko‘k rangli yoki ko‘k va qizil rangli chiroq-mayoqchasi va maxsus tovushli ishorasi yoqilgan transport vositalari yaqinlashib kelayotgan bo‘lsa, piyodalar qatnov qismidan o‘tmasliklari, unda harakatlanayotganlari esa, bu transport vositalariga yo‘l berishlari va zudlik bilan qatnov qismini bo‘shatishlari kerak.
So‘nggi vaqtlarda Sog‘liqni saqlash vazirligi haydovchilarning tez yordam mashinalariga yo‘l bermasligi sababli tibbiyot xodimlari bemorlar oldiga kechikib borayotgani masalasini bir necha marta ko‘tarib chiqdi. SSV haydovchilarni ehtiyotkor bo‘lishga va tez yordam xizmatiga yo‘l berishga undagan.
Toshkent IIBB haydovchilar tez yordam mashinalari sirenasini eshitganlarida o‘zlarini qanday tutishlari kerakligi bo‘yicha tavsiyalarni e’lon qildi. Unda rivojlangan mamlakatlardagi kabi haydovchilar «qutqaruv yo‘lagi»ni ochishlari haqida so‘z boradi.
«Gazeta.uz» fikricha, jarimalarning ko‘payishi vaziyatni darhol o‘zgartirishga olib kelmaydi. O‘zbekistonda mashinalar favqulodda xizmatlar mashinalarini o‘tkazib yuborish bo‘yicha yakdil fikr shakllanmagani sababli SSV tilga olgan muammo ko‘zga tashlanmoqda.
Bu masalani hal qilish uchun birinchi navbatda IIV, FVV, SSV va boshqa manfaatdor tomonlar xalqaro tajribalarni hisobga olgan holda favqulodda xizmatlar mashinalarini o‘tkazib yuborishning yagona tamoyillarini ishlab chiqish, jumladan, ko‘cha va yo‘llarni to‘g‘ri loyihalashtirish bo‘yicha kelishib olishi, oddiy haydovchilarni ham, (sirenani yoqmaydigan yoki uni chorrahaga kelgandagina yoqib oladigan) maxsus transport vositalari haydovchilarini ham o‘qitish bo‘yicha keng miqyosli kampaniyani boshlashi lozim.
Germaniyada tez yordam mashinasining o‘tishi uchun yo‘lak hosil qilish to‘g‘risidagi ta’limiy rolikdan namuna (tarjimasiz ham tushunarli):

Штраф за создание водителями транспортных средств помехи для проезда транспортных средств, пользующихся правом беспрепятственного передвижения, предлагается повысить с 5 до 10 минимальных размеров заработной платы. Поправка в статью 128−5 Кодекса об административной ответственности предложена МВД Узбекистана.
Согласно пункту 26 Правил дорожного движения, при приближении транспортных средств с включенными проблесковым маячком синего цвета или синего и красного цветов и специальным звуковым сигналом, а также сопровождаемых ими транспортных средств с включенным ближним светом фар водители обязаны уступить им дорогу для обеспечения их беспрепятственного проезда.
В последнее время Министерство здравоохранения неоднократно поднимало вопрос о непропуске водителями карет скорой медицинской помощи, из-за чего врачи приезжают на вызовы с опозданием. Минздрав призывал водителей быть «благоразумными и уступать дорогу „скорой“».
ГУВД Ташкента публиковало рекомендации по тому, как водители должны себя вести, когда слышат сирену машины скорой помощи, в которых впервые говорится о формировании водителями «коридора спасения», как это принято в развитых странах.
По мнению «Газеты.uz», повышение штрафов не приведет к моментальному изменению ситуации. Именно по причине того, что в Узбекистане не сформировано единое мнение и понимание того, как правильно пропускать машины экстренных служб, наблюдается проблема, о которой говорит Минздрав.
Чтобы ее решить, нужно, в первую очередь, МВД, МЧС, Минздраву и другим задействованным сторонам как можно скорее договориться о едином принципе пропуска водителями машин экстренных служб, с учетом международного опыта (в том числе с учетом правильного проектирования улиц и дорог), и начать масштабную кампанию по обучению как обычных водителей, так и водителей спецтранспорта (которые часто не включают звук сирены или включают его прямо перед перекрестком).
Пример обучающего ролика о создании коридора для проезда машины скорой помощи в Германии (понятен без перевода):