«Davlat fuqarolik xizmatini tashkil etish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida» prezident qarori loyihasi muhokamalar uchun e’lon qilindi. Hujjat O‘zbekiston prezidenti huzuridagi Davlat xizmatlarini rivojlantirish agentligi tomonidan ishlab chiqildi.
Hujjatda 2020 yil 1 yanvardan boshlab davlat fuqarolik xizmati kiritilayotgan davlat organlari va tashkilotlarining lavozimlari va tarkibiy bo‘linmalarining nomlanishiga oid yagona talablarni belgilash taklif qilinmoqda. Ular ta’lim va ilmiy tadqiqot muassasalari, shuningdek, sog‘liqni saqlash muassasalari, madaniyat, ijod va san’at sohasidagi davlat tashkilotlariga tatbiq etilmaydi.
2020 yil 1 iyuldan boshlab adliya organi va sud hokimiyati xodimlari, davlat organlari va tashkilotlarining yuridik xizmatlari, shuningdek, davlat soliq xizmati maxsus unvonlarni (martaba darajalari) berish tartibini bekor qilish rejalashtirilmoqda.
2020 yil 1 yanvardan boshlab Moliya vazirligi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi hamda Adliya vazirligida qo‘yidagi to‘lovlarni nazarda tutuvchi davlat fuqarolik xizmatchilari mehnatiga haq to‘lash tizimini joriy etish:
- Davlat xizmatchilari mehnatiga haq to‘lashning yagona tarif setkasiga muvofiq Davlat byudjeti hisobidan to‘lanadigan bazaviy lavozim maoshi;
- Davlat xizmatchilarining maoshiga malaka darajalari uchun qo‘shimcha to‘lovlar miqdoriga muvofiq Davlat byudjeti hisobidan to‘lanadigan malaka darajasi uchun qo‘shimcha to‘lovlar;
- ish beruvchi tomonidan belgilanadigan, tashkilotning byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan to‘lanadigan, lekin bazaviy lavozim maoshining 200 foizigacha bo‘lgan shaxsiy ustamalar. Davlat fuqarolik xizmatchilari mehnatiga haq to‘lash tizimining joriy etilishi natijalari tahlili asosida ushbu tizim davlat fuqarolik xizmati to‘g‘risidagi qonunchilik tatbiq etiladigan barcha davlat organlarida joriy etiladi.
Tajriba tariqasida, bittadan adliya vazirining o‘rinbosari, bandlik va mehnat munosabatlari vazirining o‘rinbosari, oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirining o‘rinbosari va innovatsion rivojlanish vazirining o‘rinbosari lavozimlariga tanlov asosida tayinlash tartibini joriy etish rejalashtirilmoqda.
Qaror loyihasida davlat fuqarolik xizmati to‘g‘risidagi qonunchilik tatbiq etiladigan barcha davlat organlari ro‘yxati tasdiqlanishi ko‘zda tutilgan. Ular milliy, respublika, hududiy va tuman darajalariga bo‘linadi.

Проект постановления президента «О дополнительных мерах по организации государственной гражданской службы» опубликован для обсуждения. Документ разработан Агентством развития государственной службы при президенте Узбекистана (АРГОС).
Документом предлагается установить с 1 января 2020 года единые требования к наименованиям должностей и структурных подразделений госорганов и организаций, в которых вводится государственная гражданская служба. Они, как ожидаются, не будут распространяться на образовательные и научно-исследовательские учреждения, а также учреждения здравоохранения, госорганизации в сфере культуры, творчества и искусства.
С 1 июля 2020 года планируется упразднить порядок присвоения специальных званий (классных чинов), предусмотренных для работников органов юстиции и судов, юридических служб госорганов и организаций, а также государственной налоговой службы.
В Министерстве финансов, Министерстве занятости и трудовых отношений и Министерстве юстиции с 1 января 2020 года намечено ввести систему оплаты труда служащих, которая предусматривает выплату базового должностного оклада, доплаты за квалификационный ранг и персональной надбавки (за счет внебюджетных средств, не более 200% базового должностного оклада). На основе анализа итогов внедрения будут подготовлены предложения о распространении такой системы оплаты труда на все госорганы, где вводится государственная гражданская служба.
В качестве эксперимента планируется провести конкурс на замещение одной должности заместителя министра юстиции, заместителя министра занятости и трудовых отношений, заместителя министра высшего и среднего образования и заместителя министра инновационного развития.
Проектом постановления утверждается перечень госорганов и организаций, в которых вводится государственная гражданская служба. Они будут делиться на национальный, республиканский, территориальный и районный уровни.
Кроме того, документом также утверждается положение о порядке прохождения государственной гражданской службы. Претендующий на госдолжность должен соответствовать квалификационным требованиям, которые разрабатываются АРГОС, после чего пройти квалификационный экзамен в виде тестирования и/или письменного экзамена, а затем собеседования.