Prezident Shavkat Mirziyoyev 2019 yil boshidan buyon jami 5441 kishini O‘zbekiston fuqaroligiga qabul qilish to‘g‘risidagi 25 ta farmonni imzoladi, deya xabar berdi O‘zA.
1991 yildan 2007 yilga qadar respublikada jami 482 nafar fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar O‘zbekiston fuqaroligiga qabul qilingan. 2007 yildan 2016 yilning dekabr oyiga qadar O‘zbekiston fuqaroligiga qabul qilinmagan.
2016 yilning dekabrida Shavkat Mirziyoyev 179 kishiga fuqarolikni berish to‘g‘risidagi birinchi farmonni imzoladi.
2017 yilda 10 ta farmon bilan 1064 nafar shaxs, 2018 yilda 15 ta farmon bilan 2759 nafar shaxs fuqarolikka qabul qilindi.

Президент Шавкат Мирзиёев с начала 2019 года подписал 25 указов о принятии в гражданство Узбекистана в общей сложности 5441 человека. Об этом сообщило УзА.
После провозглашения страной независимости за период с 1991 по 2007 годы гражданство Узбекистана было выдано 482 лицам без гражданства. С 2007 по 2016 годы гражданство не выдавалось никому.
В декабре 2016 года Шавкат Мирзиёев подписал первый указ о принятии в гражданство 179 человек.
В 2017 году было издано 10 указов главы государства о принятии в гражданство 1064 человек, а в 2018 году — 15 указов о выдаче гражданства 2759 лицам без гражданства.