O‘zbekiston Mudofaa vazirligi Ikkinchi jahon urushidagi g‘alabaning 75 yilligiga bag‘ishlab qurilishi boshlangan Toshkentdagi G‘alaba bog‘i konsepsiyasini taqdim etdi.
G‘alaba bog‘ini qurish to‘g‘risidagi tashabbus prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan Rossiya prezidenti Vladimir Putinning O‘zbekistonga tashrifi chog‘ida tilga olingan edi. Iyunda bog‘ni Olmazor tumanidagi general Sobir Rahimov haykali o‘rnatilgan xiyobonda barpo etish rejalashtirilayotgani ma’lum bo‘ldi.
Bog‘ konsepsiyasini yaratish vaqtida bir qator xorij davlatlarining shu turdagi bog‘lari, skver va kompekslarining loyihalari o‘rganib chiqildi, deyiladi xabarda.
Bog‘ning turli burchaklari milliy an’analarga mos ayvonlar hamda interaktiv ma’lumotlar ulashuvchi zamonaviy elektron qurilmalar bilan jihozlanadi. Shuningdek, Ikkinchi jahon urushida g‘alabaga erishgan 35 davlatning bayroq, gerb va xaritalaridan iborat maxsus maydonchalar ham barpo etiladi.

Министерство обороны Узбекистана представило концепцию Парка Победы в Ташкенте, который будет построен к 75-летию Победы во Второй мировой войне.
Инициативу о строительстве Парка Победы озвучил президент Шавкат Мирзиёев в ходе визита в Узбекистан президента России Владимира Путина. В июне стало известно, что парк планируется разбить у памятника генерал-майору Сабиру Рахимову в Алмазарском районе.
При создании концепции парка изучен опыт ряда зарубежных стран по созданию подобных парков и скверов, а также мемориальных комплексов, отмечается в сообщении.
В разных уголках парка будут сооружены оформленные в национальном стиле крытые террасы с Wi-Fi зонами и созданы панно и специальные площадки с гербами, флагами, картами 35 государств -победителей во Второй мировой войне.
Для создания исторической атмосферы в парке будет транслироваться музыка военного времени и информационные сообщения тех лет.