Birinchi qor yog‘ib o‘tganidan so‘ng O‘zbekistonda bugundan Ural hududlaridan kirib kelgan juda sovuq havo oqimlari ta’sirida quruq va kam bulutli ob-havo hukmronligi o‘rnatildi, deya xabar qildi «O‘zgidromet» matbuot xizmati. Dushanba kuni kunduzgi harorat 0 darajadan oshmaydi.
Ertaga antitsiklon ta’siri kuchayadi, deya ta’kidladi sinoptiklar. Bu tungi havo haroratiga ta’sir qiladi, u −8 … −6 darajagacha, respublikaning ayrim joylarida −12 … −10 darajagacha tushadi. «Ammo tushdan keyin quyosh nurlari o‘z ta’sirini o‘tkazadi va havo 3 darajaga qadar isiydi», deyiladi xabarda.
Keyingi kunlarda antitsiklon asta-sekin o‘z ta’sirini zaiflashtirib, Qozog‘istonning shimoli-sharqiy qismiga o‘tadi. Juma kechasi harorat −5 … 0 darajagacha pasayadi. Kun davomida havo harorati + 5 … + 7 darajagacha ko‘tariladi.

Сухая и малооблачная погода, установившаяся сегодня в Узбекистане после прошедшего первого снега, связана со сменой влажных воздушных масс на вторжение очень холодного антициклона с районов Урала, сообщила пресс-служба Узгидромета. Дневная температура в понедельник не превысит 0 градусов.
Завтра влияние антициклона будет усиливаться, отмечают синоптики. Это скажется на ночной температуре воздуха, которая понизится до −8…−6 градусов, местами по республике — до −12…−10 градусов. «Зато днем солнечные лучи возьмут свое, и воздух успеет прогреться до 3 градусов тепла», — говорится в сообщении.
В последующие дни антициклон постепенно ослабит свое влияние, перемещаясь в северо-восточную часть Казахстана. К пятнице ночные морозы ослабнут до −5…−0 градусов. Днем температура воздуха повысится до +5…+7 градусов.