Tashqi ishlar vazirligi O‘zbekistonning xorijdagi elchixonalari va konsulxonalari qoshida tashkil etilgan saylov uchastkalari ro‘yxatini e’lon qildi. Ro‘yxatdan uchastkalar manzillari va bog‘lanish uchun ma’lumotlar ham joy olgan.
Bu kabi uchastkalar soni 53 tani tashkil etadi. Ularning eng ko‘pi Rossiyada — Vladivostok, Yekaterinburg, Novosibirsk, Rostov-na-Donu, Sankt-Peterburg, Qozondagi bosh konsulxonalar va Moskvadagi O‘zbekiston elchixonasida joylashgan.
Qozog‘istonda uchta saylov uchastkasi ochilmoqda — Olma Ota va Oqtovdagi bosh konsulxonalar hamda Nur-Sultondagi elchixonada.
AQSHda ikkita uchastka ochilmoqda — Nyu-Yorkdagi bosh konsulxona va Vashingtondagi O‘zbekiston elchixonasida.
Eslatib o‘tamiz, xorijda bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolari 22 dekabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi saylovlarida konsullik hisobidan turish-turmasligidan qat’i nazar ovoz berishlari mumkin.
Xorijdagi fuqaro saylovchilar ro‘yxatiga kirish uchun saylov uchastkasiga yozma murojaat qilishi yoki saylovga 15 kun qolgungacha muddatda TIV rasmiy sayti orqali saylovchilar ro‘yxatiga kiritish to‘g‘risidagi elektron arizani saylov uchastkasi komissiyasiga yuborishi lozim. Buning uchun familiya, ism va sharifi, tug‘ilgan sana, O‘zbekistondagi eng oxirgi doimiy yashash joyi, xorijdagi yashash manzili, telefon raqami va jismoniy shaxsning shaxsiy identifikatsiya raqamini ko‘rsatib o‘tish talab qilinadi.

Министерство иностранных дел опубликовало список избирательных участков, образованных при дипломатических представительствах и консульских учреждениях Узбекистана за рубежом. Список содержит адреса и контактные данные участков.
Всего таких участка 53. Больше всего их в России — в генеральных консульствах Узбекистана во Владивостоке, Екатеринбурге, Новосибирске, Ростове-на-Дону, Санкт-Петербурге, Казани и в посольстве республики в Москве.
В Казахстане откроются три избирательных участка — в генконсульствах в Алматы и Актау, а также в посольстве в Нур-Султане.
Два участка откроются в США — в генконсульстве в Нью-Йорке и посольстве Узбекистана в Вашингтоне.
Напомним, граждане Узбекистана, находящиеся за рубежом, смогут проголосовать на выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса 22 декабря, независимо от того, состоят ли они на консульском учете. Прежде в список избирателей, проживающих за границей, включались лишь граждане, состоящие в списке консульства.
Для включения в список избирателей граждане за рубежом могут обратиться письменно в участковую избирательную комиссию. Кроме того, они могут не менее чем за 15 дней до выборов подать обращение в участковую избирательную комиссию в электронной форме о включении в список избирателей через официальный сайт МИДа.
Для этого нужно указать фамилию, имя и отчество, дату рождения, адрес последнего постоянного места жительства в Узбекистане, адрес места проживания за рубежом, контактный телефон и персональный идентификационный номер физического лица.
Как отмечал ранее ЦИК, в густонаселенных местах проживания избирателей участковая избирательная комиссия может организовать досрочное голосование по месту пребывания избирателей.