O‘zbekiston Energetika vazirligi «O‘zbekenergo» kompaniyasining strategik rivojlantirish boshqarmasining sobiq boshlig‘i, texnika fanlari nomzodi Eso Sa’dullayevning maqolasida butun mamlakat bo‘ylab elektr energiyasi muntazam ravishda uzilayotgani muammosiga izoh berdi.
Muallif elektr energiyasi tizimiga: 1) elektr energiyasi ishlab chiqaradigan stansiyalar («Issiqlik elektr stansiyalari» AJ va «O‘zbekgidroenergiya» AJ), 2) ularni uzatish uchun yuqori kuchlanishli magistral tarmoqlari («O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» AJ), 3) elektr energiyasini taqsimlash tarmoqlari («Hududiy elektr tarmoqlari» AJ) va nihoyat 4) elektr energiyasi iste’molchilari kirishini tushuntirib o‘tadi.
Bunday tizimning asosiy maqsadi iste’molchilarni sifatli va ishonchli elektr energiyasi bilan uzluksiz ta’minlashdir. Elektr energiyasiga bo‘lgan ehtiyojning keskin ortishi (yozda jazirama issiq mavsumidagi yoki qahraton qish mavsumidagi sovuq ob-havoda) kuzatilgan paytda hatto rivojlangan mamlakatlarda ham iste’mol va ishlab chiqarish o‘rtasidagi energiya balansini ta’minlash juda qiyin vazifa bo‘lib qolmoqda.
Bunda katta avariyalarni va butun mamlakatda hamma iste’molchilarni o‘chishini oldini olish uchun elektr energiyasi ta’minotida cheklovlar joriy etilishiga majburan olib keladi. Dispetcherlik markazi tomonidan energotizimda muvozanat saqlash jarayoni o‘z vaqtida ta’minlamasa, tizimdagi «zo‘riqish» turli yirik avariyalarga sabab bo‘lib, katta-katta hududlarda uzoq vaqt elektr energiya bo‘lmasligiga sabab bo‘ladi.
Eso Sadullayevning a’kidlashicha, agar hududiy dispetcherlar ma’lum jadval tartibiga asosan, tegishli texnik-muhandislik qoidalariga binoan past kuchlanishli elektr tarmoqlarida energotizim balansini ta’minlasa (0,4 kV, 6−10 kV), markaziy dispetcherlik boshqaruvida favqulotda qaror qabul qilinishiga hojat bo‘lmaydi.
Belgilangan cheklovlar hududiy elektr tarmoqlari tomonidan bajarilmagan taqdirda tizimdagi yirik avariyalarning oldini olish uchun (35 kV va 110 kV) «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» AJ tarkibidagi Milliy dispetcherlik markazi tomonidan katta hududlar elektr ta’minotidan uzib qo‘yiladi. Bu amaliyot hukumat tomonidan tasdiqlangan elektr energiya xavfsizligi qoidalariga binoan amalga oshiriladi. Natijada, yirik talafot keltirishi mumkin bo‘lgan baxtsiz hodisalar hamda jiddiy iqtisodiy zararlarning oldi olinadi.
«Iste’molchilarning ma’lum to‘lov evaziga elektr energiyasidan foydalanish huquqidan tashqari energiyatejamkorlik va energiyasamaradorlik masalasida ma’lum majburiyatlari ham bor», — deydi Eso Sadullayev. U foydalanilmayotgan paytda elektr uskunalarini tarmoqdan uzib qo‘yish zarurligini esga oladi.
«Elektr energiyasidan noqonuniy foydalanish, aniqrog‘i uni o‘g‘irlash orqali iste’molni boshqarish va nazorat qilish tizimidan tashqari qancha-qancha elektr energiyasi sarf qilinadi, — deb yozadi mutaxassis. — Natijada iste’mol asossiz ravishda oshadi, quvvat bloklari, magistral havo liniyalari, transformator podstansiyalari va elektr uzatish tarmoqlarining ortiqcha yuklanishi kuzatiladi. Bu, o‘z navbatida, tizimdagi avariyalarning paydo bo‘lishi uchun zarur shart-sharoit yaratishi turgan gap».

Министерство энергетики Узбекистана прокомментировало проблему регулярных отключений электроэнергии по всей стране статьей кандидата технических наук Эсо Садуллаева, бывшего начальника управления по стратегическому развитию компании «Узбекэнерго».
Автор поясняет, что электроэнергетическая система состоит из (1) тепловых и гидроэлектростанций для производства электрической мощности и энергии (компании ««Тепловые электрические станции» и «Узбекгидроэнерго»), (2) транзитных сетей высокого напряжения для их транспортировки («Национальные электрические сети»), (3) распределительных сетей для распределения электричества («Региональные электрические сети») и (4) непосредственно потребителей.
Особенностью электроэнергосистем всех стран является то, что в любой момент времени должен быть обеспечен энергобаланс между потреблением и производством. При повышенном потреблении (в жару или сильный холод) обеспечение энергобаланса становится «трудно выполнимой задачей даже в развитых странах».
Перегруз энергооборудования и необеспечение баланса мощности и электроэнергии при оперативном управлении энергосистемой иногда приводят к крупным авариям с нарушением устойчивости работы энергосистемы и отключением целых регионов.
Эсо Садуллаев отмечает, что когда все ресурсы в энергосистеме использованы и не удается обеспечить энергобаланс, то «по команде вышестоящего диспетчерского управления предприятиями территориальных сетей вынужденно отключается часть потребителей в соответствии с „веерным“ графиком. Эти графики охватывают, как правило, низковольтные распределительные электрические сети — фидеры 0,4 кВ, 6−10 кВ».
Если вводимые ограничения на потребление не помогают, т. е. энергобаланс не выполняется, «в целях предотвращения системных аварий с погашением крупных регионов требуется своевременно отключить высоковольтные линии с питающих центров „Национальными электрическими сетями“ (как правило, линии электропередачи 35 кВ и 110 кВ), что обеспечивается средствами противоаварийной автоматики и диспетчерскими управлениями».
«При ежедневном оперативном управлении [энергосистемой] необходимо максимально обеспечить всех потребителей электрической энергией высокого качества. При высоком потреблении и возникновении опасности перегруза оборудования и системных аварий [необходимо] немедленно отключить часть потребителей и не допускать нештатных ситуаций», — отмечает автор.
Он также напоминает, что «нашей общей задачей как потребителя является обеспечение рационального потребления электроэнергии — не включать электроприборы, если в этом нет необходимости».
«Сколько электроэнергии потребляется помимо системы учета и контроля потребления путем хищения, что приводит к расточительству и применению несовременных и неэнергоэффективных приборов электроэнергии и устаревших технологий, — сетует Эсо Садуллаев. — В результате неоправданно повышается потребление, наблюдается перегруз энергоблоков, линий электропередачи, трансформаторных подстанций и распределительных электрических сетей, что может создать предпосылку для возникновения системных аварий».
В конце прошлого года в «Узбекэнерго» сообщали, что отключения электричества связаны с лимитами на потребление энергии и газа.